Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya’nın Yeni Beyleri 4 Milyar $ Değerindeki Arazinin Tapusunu Aldı

Antalya'da tapu iptal davalarının sonucunda tapuların tescil edilmesi üzerine mirasçılar tarafından da belediyeler aleyhine davalar açılmaya başlandı.

Vatan Gazetesi
1 Antalya’nın Yeni Beyleri 4 Milyar $ Değerindeki Arazinin Tapusunu Aldı

b>Antalya’da Hazine aleyhine açılan, tam yarım asır devam eden ve davacılar lehine sonuçlanan “Tapu iptal davaları” Antalya’da belediye hizmet ve yatırımları başta olmak üzere bir çok konuda sıkıntıya neden olacak gibi görünüyor.

Davaların mirasçılar lehine sonuçlanmaya başlaması ile birlikte 655 dönümün tapusu mirasçılara devredildi. Tapuların tescil edilmesi üzerine mirasçılar tarafından da belediyeler aleyhine davalar açılmaya başlandı.

1958 yılında yapılan şehir kadastrosunda Hacı Bekirza Hacı Mehmet Ağa, Arap Süleyman ve “mütegayyip eşhastan” (kayıp kişi) Bakırcı Yorgi adlarına kayıtlı arazilerin Hazine’ye tescil edilmesiyle ilgili dava, yarım asır sonra davacılar lehine sonuçlanmıştı.

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, davayı kazanan mirasçılara ait 655 dönüm alanın tapu tescilinin yapıldığını ilk yapılan hesaplarda söz konusu arazinin rant ve emlak değerlerinin 4 milyar dolar olarak ifade edildiğini kaydetti. Belediye ile ilgili sorunları çözmeye yönelik çalışmalar başlattıklarını ve hukuk mücadelesi vereceklerini anlatan Evcilmen, şöyle devam etti:

Sorunlu alan ne kadar?
“Burası 50 binden fazla kişinin yaşadığı bir bölge. 2930 dönümlük alanda mahkeme kararıyla 655 dönüm alanın tapu tescili mirasçılara yapıldı. Bu konuda ortak nokta bulunmalı. Bu durum, belediyeler ve Hazineyi sıkıntıya sokabilir. Kabak bizim başımıza patladı.”

Antalya Defterdarı Hidayet Mat ise davaya konu toplam alanın 2 milyon 340 bin metrekare olduğunu ancak 1 milyon 70 bin metrekaresinin 1970’li yıllarda çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarınca kamulaştırıldığını söyledi. Kamulaştırılmış ve tapuları alınmış yerlerle ilgili bir sıkıntı olmadığını söyleyen Mat, “Bu davada üç sonuç ortaya çıkıyor. Birincisi kamulaştırılıp tapularını alanlar, ikincisi kamulaştırma kararı alınıp tapularını almayanlar ve üçüncüsü de kamulaştırılmayan alanlar. Kamulaştırma kararı alıp da, tapularını çeşitli nedenlerden dolayı alamayanlarda geçici sorun var. Şimdi resmi kurumlara yazı gönderip, tapularını almalarını istiyoruz. Örneğin Milli Eğitim Müdürlüğü kamulaştırma kararı almış ama tapusunu almamış. Üçüncü durum ise hiç bir şekilde kamulaştırma yapılmayan yerler var. Bu da 600 bin metrekare civarında. Mahkeme kararı sadece bu alanlar için uygulanacak” dedi.

Kapalı pazar yeri 1.4 milyon YTL’ye satıldı
Tapu iptal davalarının sonuçlanmasıyla tapu tescili yaptıran mirasçılar kendi arazilerine sahip çıkmaya başladı. Bir mirasçı, Muratpaşa Belediyesi’nce Soğuksu semtinde yaptırılan 2 bin 900 metrekare alanda kurulu kapalı pazar yerinin kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine Antalya Semt Pazarcıları Odası Başkanı İsmail Öz, mirasçı vekili avukat Atiye Ülkü ile anlaşmaya vararak, bu alanın kendilerine satılmasını istedi. Yapılan anlaşma üzerine, Antalya Semt Pazarcıları Odası, 2 bin 900 metrekare alanlık pazar yerini 1.4 milyon YTL’ye 6 taksitle satın aldı.

Mirasçı çok, adam başı fazla para düşmez
Arap Süleyman’ın yedinci kuşaktan torunlarından N.D, kimliğini ortaya koymamaya özen göstererek ve resminin çekilmesine izin vermeyerek kazanılan davaları şöyle değerlendirmişti: En az 150 mirasçı var. Bize 400 dönüm yer geçer. Araziden bana ancak 300 bin YTL kalır.

Meltem bölgesikarışacak
Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, davacı ve mirasçıları lehine sonuçlanan tapu iptali davasına konu olan Meltem Mahallesi’nde içinde beş yıldızlı Sheraton ile Falez Oteli, dört yıldızlı Grida City, Antalya Devlet Hastanesi ve yeni ek binası, adliye, 4 ilköğretim okulu, spor salonu, tamamlanmamış yüzme havuzu, 100. Yıl Spor Kompleksi, Antalya Tenis İhtisas Spor Kulübü, Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi, Atatürk Kültür Parkı’nın yer aldığını ve en az 50 bin kişinin yaşadığını belirterek, bölgede bir karmaşa yaşanmaya başlayacağını savundu.

Sheraton da tehlikede
Konyaaltı Varyantı’nın üst kısmında falezler üzerindeki Sheraton ve Falez otelleri de mahkeme kararıyla tartışmalı hale geldi. Bu oteller, Hazine’den 49’ar yıllığına kiralanan arazi üzerine yapılmışlardı. Doğuş Holding Turizm Grubu Yönetim Kurulu üyesi Doğan Günay tapu sorunuyla ilgili olarak şu ana kadar kendilerine yansıyan bir konu olmadığını söyledi. Sheraton Oteli’nin üst kullanım hakkını 49 yıllığına Hazine’den aldıklarını belirten Günay, “Biz, devlet ile mukavele yaptık. 49 yıllığına anlaşmamız var. Eğer bize yansıyan bir durum söz konusu olursa, ancak mal sahibi değişmiş olur” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyanin-yeni-beyleri-4-milyar--degerindeki-arazinin-tapusunu-aldi_51910.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben de mirascıyım tapu tescil davası mirascılar adına sonuçlandı deniliyor ama daha hiç birşey görmedik. mirası ne zaman alacağız ilgili kişilerin bizleri bilinçlendirmesini istiyoruz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!