Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya'ya Beton Kent Benzetmesi

Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kamuran Olcay, yanlış imar planları yüzünden Antalya'nın beton kent görünümünde olduğunu söyledi.

Akşamb>Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kamuran Olcay, yanlış imar planları yüzünden Antalya'nın beton kent görünümünde olduğunu söyledi.

Olcay, Antalya'nın özünde yeşil bir dokuya sahip olduğunu belirterek, yanlış imar planları yüzünden şehrin bu yeşil dokusunu zamanla kaybettiğini kaydetti. Portakal bahçeleri ve seraların betonlaşma yüzünden büyük zarar gördüğüne dikkati çeken Olcay, bu sera ve bahçeleri besleyen su arıklarının da asfalt yapımından dolayı kuruduğunu söyledi.

Kentin kuzeyinde tarıma elverişsiz ancak kentleşmeye uygun araziler bulunduğuna işaret eden Olcay, deniz kenarının rantının daha yüksek olması nedeniyle bu bölgelerin imara açıldığını belirtti. Bunun altında ise siyasi çıkar ve oy kaygısı gibi nedenlerin yattığını savunan Kamuran Olcay, dünyaca ünlü falezlere dahi sahip çıkılamadığını bildirdi.

Betonlaşmayı durdurmak için kentin kuzeyi, Burdur yolu üzeri ve organize sanayinin bulunduğu bölgelerin imara açılması gerektiğini ifade eden Olcay, 'Betonlaşmanın önüne geçilmesi gerekir. Antalya beton kent görünümünde. Yanlış imar planları sürerse, portakalı İsrail'den ithal edeceğiz'' diye konuştu.

İstatistiklere göre, Antalya'da toplam 233 bin 802 bina bulunuyor. Özellikle 1970'li yıllardan itibaren yapılaşma hızlı bir artış gösteriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyaya-beton-kent-benzetmesi_17942.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!