Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Antalya’ya İstanbul Kadar Taş Düştü!

AKP’nin Antalya’da on yılda verdiği maden ruhsatları, yüz ölçümü olarak ilin dörtte birini kapsıyor. Maden arama izni verilen alanların toplam yüz ölçümü İstanbul'dan daha büyük...

yapi.com.tr
Antalya’ya İstanbul Kadar Taş Düştü!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madencilik faaliyetleri için Antalya genelinde verilen ruhsatların kapsadığı alanın yaklaşık 5 bin 498 kilometrekare olduğu bilgisini verdi. Antalya ilinin toplam yüzölçümünün dörtte birinden fazla alanı kapsayan bu oran, İstanbul başta olmak üzere birçok ilin yüzölçümünden daha büyük. Bakan Yıldız, Antalya genelindeki madencilik faaliyetlerinden alınan devlet hakkının 2004 yılında 195 bin 904 TL iken, 2011 yılında 3 milyon 297 bin 095 TL’ye yükseldiği bilgisini verdi.

Bakan Yıldız: Madencilik sektörü büyüdü

Sol Gazetesi'nin haberine göre, CHP Antalya Milletvekili Arif Bulut, Antalya bölgesinde büyük ekolojik kayıplara neden olan taş ocaklarının ülke ekonomisine ne kadar katkısı olduğunu öğrenmek amacıyla TBMM’ne bir soru önergesi verdi. AKP döneminde verilen taş ve mermer ocağı ruhsatların kapsadığı alan hakkında da bilgi isteyen Bulut’un önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madencilik sektörünün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) payının 2012 yılında 21. 1 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti.

Antalya'daki maden ruhsatlarının kapsamı ne kadar?

CHP’li Bulut, 2002 ve 2013 yılları arasında ruhsat verilen taş ve maden ocaklarının ülke ekonomisine toplam girdisinin ne kadar olduğu sorusuna yanıt aradığı önergesinde, “2002 – 2013 yılları arasında Antalya bölgesinde açılan taş ve maden ocaklarının Antalya ekonomisine girdisi ne kadardır? Ruhsat verilen taş ve maden ocakları kaç dekar yeşil alanı kapsamaktadır?” sorularını yöneltmişti.

Antalya'nın dörtte biri maden için tahsis edilmiş

CHP’li Bulut’un önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın verdiği bilgilere göre, Antalya bölgesinde madencilik kapsamında verilen arama ve işletme ruhsatlarının kapsadığı alanın toplamı 5 bin 498 kilometrekareyi buluyor. Bu rakamın boyutları ise 20 bin 723 kilometrekare yüzölçümü olan Antalya ilinin toplam coğrafyasının yaklaşık dörtte birinden fazla bir alana karşılık geliyor.

İstanbul'dan daha büyük alanı kapsıyor

Barındırdığı biyolojik zenginliği ve endemik bitki ve hayvan türleriyle birçok Avrupa ülkesinden daha zengin olan Antalya’da taş ocakları ve mermercilik faaliyetleri için tahsis edilen alanın toplamı Türkiye’nin birçok ilinin yüzölçümünden daha büyük bir alanı kapsarken, 5 bin 343 kilometrekarelik yüzölçümü olan İstanbul’dan daha büyük olması durumun vahametini ortaya koymaya yetiyor.

Madencilikten elde edilen devlet hakkı 298 milyona ulaştı

Antalya genelinde, (I A), (II A), (II A) ve (II B) grupları ile IV Grup madencilik faaliyetlerinden alınan devlet hakkına ilişkin bilgiler de veren Bakan Yıldız, 2004 yılında 195 bin 904 TL olan tutarın, 2011 yılında 3 milyon 297 bin 095 TL’ye yükseldiğini kaydetti. Önerge kapsamında madencilik sektöründen ülke genelinde elde edilen devlet hakkı konusuna da değinen Bakan Yıldız, 2002 yılında 45 milyon TL olan söz konusu rakamın, 2011 yılında 298 milyon 989 bin TL olduğu bilgisini verdi. Bakan Yıldız, 2003 ile 2012 yılları arasındaki maden ve mermer ihracatı konusunda da bilgiler verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyaya-istanbul-kadar-tas-dustu_114979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!