Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Kent Kaçak Kurbanı

Geçmişi M.Ö. 700'e kadar uzanan Soli Pompeipolis antik kenti kazılarında, arkeolojik alan üzerinde kaçak yapı ve atıksu arıtma tesisinin kurulması, antik liman çanağının tarım arazisi olarak kullanılması nedeniyle zorluk yaşanıyor.

Cumhuriyet Gazetesi
1


eçmişi M.Ö. 700'e kadar uzanan Soli Pompeipolis antik kenti kazılarında, arkeolojik alan üzerinde kaçak yapı ve atıksu arıtma tesisinin kurulması, antik liman çanağının tarım arazisi olarak kullanılması nedeniyle zorluk yaşanıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Remzi Yağcı, kazıların daha sağlıklı sürmesi için alanın "arkeopark" ilan edilmesini ve Mersin Müzesi'nin, Soli'deki Sütunlu Yol'un kuzeyine taşınmasını önerdi.

Mersin kent merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan Soli Pompeipolis antik kenti, M.Ö. 700 yılında Rodoslu koloniciler tarafından kuruldu. Kent, Hitit, Pers, Atina, Roma, Bizans dönemlerinde Doğu Akdeniz'in en önemli ticaret limanlarından biri oldu. Hamam, mezarlık, tiyatro ve su kemeri bulunan antik kentte, sadece hamam ve tiyatro kalıntıları bugüne kadar ulaştı. Helenistik çağda sanat galerisi olarak kullanılan ve 200 sütunundan bugün sadece 36 tanesinin ayakta kaldığı Sütunlu Yol ise kentteki en dikkat çekici yapı.

M.S 525'de yaşanan depremle yıkılan kent, 19. yüzyılda Mersin'in imarında "yapı malzemesi deposu" olarak kullanıldı ve büyük zarar gördü. Antik kentte kazı çalışmalarını 9 yıldır sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Remzi Yağcı, 300 dönümlük alan üzerindeki antik kentin tehlike altında olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kent-kacak-kurbani_55576.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kaçak kullanımın sorumluları bilgisiz yöneticiler. Görevlerini yerine getirmiyorlar. Mahkeme kararlarını uygulamıyan Vali Bey nerede? Suç işlediğinin farkında olmaması mümkün değil. Siyasiler de göz yumuyor iki oy uğruna. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!