Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Kent’ ler Müzede Kuruluyor

Gaziantep’te yapımı devam eden Mozaik Müzesi’nde, Dülük Antik Kenti ile Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve orijinaline sadık kalınarak yapılan mezar odaları yer alıyor.

NTV-MSNBCb>Gaziantep’te yapımı devam eden Mozaik Müzesi’nde, Dülük Antik Kenti ile Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve orijinaline sadık kalınarak yapılan mezar odaları yer alıyor.

Müzede, tamamı Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan 32 adet 530 metrekare mozaik, 26 adet 110 metrekare duvar resmi, sütunlar ve lahitlerin yanı sıra, bronz eşsiz Mars Heykeli de sergilenecek.

Gaziantep’te yapımı devam eden Mozaik Müzesi’nde, Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin sergilenmesi için yapılan çalışmalar devam ediyor.
Müzede mezar odalarının aslına uygun bir şekilde yapımını üstlenen Pemon Peyzaj firmasının Teknik Danışmanı Mehmet Onursalan, Gaziantep ve yöresinde ortaya çıkarılan Genç Roma dönemine ait kaya mezarların emitasyon çalışmalarının yapıldığını söyledi.
Bu uygulamanın dünyada ilk defa yapıldığını belirten Onursalan, Gaziantep’e gelenlerin, Zeugma Antik Kenti’ne gitmeden de mezar evleri görmelerinin amaçlandığını anlattı. Onursalan, “Emitasyon mezar evleri bir aylık bir çalışma sonucunda oluşturuldu. Kaya mezarların yanında taş lahitler de sergilenecek. Son aşamaya gelen mezar evlerinin yapımı birkaç içinde tamamlanacak” dedi.

Yetkililer, Gaziantep Mozaik Müzesi’nin tamamlandığı takdirde, dünyadaki en büyük mozaik müzelerinden biri halini alacağını, müzenin yapımında alışılagelmiş müze sergilemesinin dışına çıkılarak, mozaikler, sütunlar ve çeşmelerin alanda bulunduğu şekliyle gerçek ve orjinal görünümleriyle birlikte oluşturulacağını belirtti.
Müzenin bu şekliyle bir mozaik müzesinin dışında arkeolojik alan sergisi olarak adlandırılmasının daha doğru olacağı ifade edilirken, mozaiklerin sergisinin, yerde ve duvarda olmak üzere iki ayrı şekilde gerçekleştirileceği bildirildi.
Müzede, tamamı Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan 32 adet 530 metrekare mozaik, 26 adet 110 metrekare duvar resmi, sütunlar ve lahitlerin yanı sıra, bronz eşsiz Mars Heykeli de sergilenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kent-ler-muzede-kuruluyor_25497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!