Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Mezara İnşaat İzni İptal

İzmir 2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Foça'da tarihi eser olan araziye verdiği inşaat iznini iptal etti.

Milliyet Gazetesi
Antik Mezara İnşaat İzni İptal

b>İzmir 2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Foça'da tarihi eser olan araziye verdiği inşaat iznini iptal etti. Foça'da öğrencileriyle Koruma Kurulu'nun inşaat izni verdiği araziye Şafak Operasyonu düzenleyen Prof. Özyiğit 15'e yakın antik mezar bulmuştu. Yapılan kazılardan sonra, inşaat müsaadesi verilen arazide Phokaia antik kentinin nekrapol alanı ve aynı zamanda kente ait arkaik dönem kalıntıları ortaya çıkarıldı. Bu durumun Milliyet gazetesinde "Tarih Kıyımına Şafak Operasyonu" başlığıyla haber olmasından sonra, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, "İnşaat faaliyetlerinin durdurularak, konunun Koruma Kurulu'nun ilk toplantısında görüşülmesini" istemişti.

Burası arkeolojik sit alanı olmalı
Koruma Kurulu da dün toplanarak daha önce almış olduğu inşaat kararının iptal edilmesine ve Prof. Dr. Özyiğit'in görüşlerinin alınmasına karar verdi. Özyiğit, Kurul'un almış olduğu karar için şöyle konuştu: "Ben Koruma Kurulu'na daha önce defalarca araziyle ilgili raporlar sundum. Bunları değerlendirmek yerine yeniden görüşüme başvurmaları ilginç. Burası nekrapol alanı olduğu gibi, arkaik dönem yapılarla dolu bir alandır. Birinci derece arkeolojik sit kapsamında değerlendirilmelidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-mezara-insaat-izni-iptal_48314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!