Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ar-Ge'ye 5,6 Milyar Lira Harcandı

Türkiye'de merkezi yönetim bütçesinden araştırma ve geliştirme faaliyetleri için geçen yıl 5,6 milyar lira harcama gerçekleştirildi, bu yıl için ise 5,8 milyar lira başlangıç ödeneği tahsis edildi.

yapi.com.tr/AA
Ar-Ge'ye 5,6 Milyar Lira Harcandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Merkezi Yönetim Bütçesinden Araştırma Geliştirme Faaliyetleri İçin Ayrılan Ödenek ve Harcamalar, 2014-2015" verilerini yayımladı. 

Merkezi yönetim bütçesi üzerinden gerçekleştirilen hesaplamalara göre, Ar-Ge için geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 3,73 azalışla 5 milyar 611 milyon lira harcama yapıldı. Bu sonuca göre, 2014 merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcamaların Gayrisafi Yurtiçi Hasıla içerisindeki oranı yüzde 0,32, merkezi yönetim bütçe harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 1,12 oldu. Bu oranlar, 2013 yılında sırasıyla yüzde 0,37 ve yüzde 1,28 idi.

2015'teki başlangıç ödeneği 5,8 milyar lira

Bütçe başlangıç ödenekleri esas alınarak yapılan tahmini sonuçlara göre de 2015 yılı merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için tahsis edilen başlangıç ödeneği 5 milyar 850 milyon lira oldu.

Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergi indirim ve istisnalarının toplamı ise geçen yıl 1 milyar 360 milyon lira olarak gerçekleşti. Dolaylı Ar-Ge desteği, bu yıl için ise 1 milyar 491 milyon lira olarak tahmin edildi.

En fazla ödenek üniversite fonlarına

Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için ayrılan başlangıç ödenekleri sosyo-ekonomik hedeflere göre sınıflandırıldığında, 2014 yılı için en fazla ödeneğin yüzde 38 ile genel bilgi gelişimi (genel üniversite fonlarından finanse edilen) için tahsis edildiği görüldü. Bunu yüzde 24,5 ile savunma, yüzde 16 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, yüzde 10,5 ile de genel bilgi gelişimi (diğer kaynaklardan finanse edilen) takip etti.

ETİKETLER: TÜİK Ar-Ge
http://www.yapi.com.tr/haberler/ar-geye-5-6-milyar-lira-harcandi_131901.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!