Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Araplara Doğaltaş Satamazsak da Dubai'nin Denizini Doldururuz

Yeni ihracat pazarları arayan doğaltaş sektörü gözünü Arap Yarımadası'ndaki ülkelere dikti. Arslan Erdinç, deniz doldurularak yapılan yatırımlar için milyonlarca ton atık taş satılabileceğini söylüyor.

Referans Gazetesi/Sinan Doğanüşük döviz kuru ve artan maliyetlerin etkisiyle dış pazarlarda rakipleriyle mücadele etmekte zorlanan Türk doğaltaş sektörü, ihracatta yeni yollar arıyor. Doğaltaş firmaları, inşaat sektörüne 5 yılda 1.5 trilyon dolar yatırmayı planlayan Arap Yarımadası'ndaki ülkeleri hedef pazar olarak belirledi.
Rakip ülkelerin düşük fiyatlı ürünlerinden dolayı Arap ülkelerine yeterli miktarda doğaltaş satamadıklarını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, "Ancak çok sayıda uluslararası inşaat şirketi, başta Dubai olmak üzere Arap emirliklerinde denizi doldurup yapay adacıklar yaratıyor. Biz de üretim atığı olan doğaltaşlarımızı oralara satıp döviz kazanabiliriz" dedi.

Erdinç, 25-30 Kasım tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentine yaptıkları iş gezisi sonrası değerlendirme raporu hazırladıklarını söyledi. Geziyle aynı dönemde düzenlenen inşaat fuarını da gezme fırsatı bulduklarını açıklayan Erdinç, Dubai ve diğer emirliklerle petrol zengini Arap ülkelerinde büyük çapta inşaat projelerinin gerçekleştiğini, bu durumun Türk doğaltaş sektörü için büyük potansiyel oluşturduğunu kaydetti.

Milyonlarca ton taş satarız
Doğaltaş üreticilerinin verimlilik ve rekabet için Birleşik Arap Emirlikleri'nde ortak depo açmasının yararlı olacağını kaydeden Erdinç, "Diğer fırsat ise denizin doldurulması ile alan kazanma projelerinde yatıyor. Yapay adaların etrafı moloz taşlarıyla döşeniyor, ortasına da kum yığılıyor. Dubai'de bu konuda inanılmaz boyutta yatırım var. Arap Yarımadası'nda her yıl 300 milyar dolarlık inşaat yatırımı planlanıyor. Petrol fiyatları arttıkça bu yatırımlar devam edecek. Bu yatırımların büyük kısmı deniz doldurularak yapılacak. Doğaltaş ocak üretimi esnasında ortaya çıkan artık taş blokları, bu projelerde dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Milyonlarca ton atığın bu projelerde değerlendirilmesi, ülkemize büyük döviz girdisi sağlayacak. Arap ülkeleri şu an dolgu taşlarını İran'dan alıyor. İç nakliye masraflarımız düşürülürse, milyonlarca ton atık taş satabiliriz" diye konuştu.

Sektör tek vardiyaya döndü
Doğaltaş sektörünün bu yılı 3 milyar dolara yakın ihracatla kapatacağını belirten Erdinç, Ege Bölgesi'nin ihracatının ise 800 milyon doları aşacağını kaydetti. İhracatta yüzde 22 artış olduğuna dikkat çeken Erdinç, "Sanayicilerimiz kur yükselecek hayaliyle çalışıp ihracat yaptı. Ancak kârsız çalıştık. Doğaltaş firmalarının elinde makinelerini yenileyecek para bile kalmadı. Bu yıl yatırımlar tamamen durdu. Çok sayıda ocak atıl durumda bekliyor. Bazı firmalarımız Çin'e üretim yapmak için gitti. İşlerin iyi olduğu zamanlarda üç vardiya halinde çalışan firmalarımız, artık tek vardiyaya döndü. Binlerce kişi işten çıkarıldı. 2008 için tek umudumuz ihracat fiyatlarının yükselmesi. Aksi takdirde ülkemiz, en yüksek oranda katma değer üreten sektörünü kaybedebilir" diye konuştu.
Türk firmalarının üretim maliyetleri artarken rakip ülkelerin teşviklerle atağa kalktığını da ifade eden Erdinç, şöyle devam etti: "Dünyada yeni rakiplerimiz boy gösteriyor. İran, traverten ve bej mermerde, Umman ise bej mermerde öne geçti. Modern makinelerle üretim yapan Meksika ve dev rezervlere sahip olan Peru, nakliye avantajını da kullanarak ABD pazarına mal satıyor. Özellikle mozaik üretimimizi Çin'e kaptırmak üzereyiz. Yakında hiç rekabet edemez hale geleceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/araplara-dogaltas-satamazsak-da-dubainin-denizini-doldururuz_58229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!