Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Araştırma Botu "Selen" Geliyor

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nün sismik araştırma botu "Selen", 2009 yılında çalışmalarına başlayacak. Botun inşası ve teknik donanım montajı bitmek üzere. Bot, sığ denizlerde ve körfezlerde daha çok deprem araştırmaları için kullanılacak.

CNN TürkMaden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nün sismik araştırma botu "Selen", 2009 yılında çalışmalarına başlayacak. Botun inşası ve teknik donanım montajı bitmek üzere. Bot, sığ denizlerde ve körfezlerde daha çok deprem araştırmaları için kullanılacak.

Denizcilik Müsteşarlığı'nın Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'ne hibe ettiği bota, "müjdeli haber" anlamına gelen "Selen" ismi verilmişti. Araştırma botu Selen'de kullanılacak ekipman ve cihazlar için ihale kasım ayında yapılmıştı. İhale şartnamesi gereği, botun tüm donanımının montajı 180 gün içinde tamamlanacak.

Botta, yandan taramalı sonar, sıcaklık-derinlik-akıntı ölçüm sistemleri olacak. 20 metre boyundaki bot, büyük gemilerin giremeyeceği kıyılar ve iç kesimlerdeki koylarda, yer hareketlerini ve deniz kirliliğini araştıracak, maden taraması yapacak. Yerli imkanlarla donatılan Selen isimli bot, yeni bir araştırma gemisi alınıncaya kadar hizmet verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arastirma-botu-selen-geliyor_65067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!