Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Araziler elde kaldı

İstanbul'da ihalesi yapılan ve en az 92.2 trilyon liralık gelir beklenen toplam 12 gayrimenkulden yalnız Maltepe Başıbüyük'teki taşınmaz için 265 mily

Cumhuriyetstanbul'da ihalesi yapılan ve en az 92.2 trilyon liralık gelir beklenen toplam 12 gayrimenkulden yalnız Maltepe Başıbüyük'teki taşınmaz için 265 milyar liralık teklif verildi.
İstanbul'da toplu olarak çıkılan en büyük meblağlı Hazine arazileri ihalesi, bekleneni vermedi. Tahmini bedeli 92.2 trilyon lira olan 12 gayrimenkulden sadece Maltepe Başıbüyük'teki taşınmaz için verilen 265 milyar liralık teklif değerlendirmeye alındı. 3 teklif gerekli koşulları yerine getirmediği için değerlendirmeye alınmazken 8 gayrimenkul için teklif gelmedi.
Pek çok araziye bedellerinin düşürülmesini sağlamak için teklif verilmemiş olabileceği ileri sürüldü. Söz konusu durum karşısında, İhale Komisyon Başkanı ve İstanbul Milli Emlak Dairesi Başkanı Sacit Akdemir , ''Bu kadar az ilgi beklemiyorduk'' yorumunu yaptı.
İstanbul Defterdarlığı'nda 1 başkan ve 3 üyeden oluşan İhale Komisyonu tarafından kapalı teklif alma usulüyle yapılan geçici ihalede, tahmini bedeli 6.5 trilyon ile 350 milyar lira arasında değişen Küçükçekmece İkitelli ve Söğütlüçeşme, Pendik Kurtköy, Kadıköy Bostancı, Büyükada ile Kartal Samandıra'da 3 taşınmaz olmak üzere toplam 8 gayrimenkul için hiç teklif verilmedi.
Maltepe Başıbüyük'te satışa sunulan 5 bin 300 metrekarelik arazi için tek teklif, 265 milyar lira öneren Başıbüyük Mahallesi'ni Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği'nden geldi. Şişli Ayazağa'da 70 trilyon lira tahmini bedelli talim arazisi için verilen teklif ise, iç zarfta bedel teklifi sunularak yapılmadığından değerlendirmeye sokulmadı.
Küçükçekmece Gültepe'de 5 trilyon 135 milyar lira tahmini bedelli 9 bin 721 metrekare büyüklüğe sahip ve belediye hizmet alanı içinde yer alan gayrimenkul için Sancak Tül Sanayi AŞ tarafından verilen teklif de usulüne uygun yapılmadığı için dikkate alınmadı.
Teklif gelmedi
Avcılar Haramidere'de sanayi sahasında kalan 260 milyar liralık arazi için verilen teklif, tahmini bedelin altında olduğu için kabul edilmedi. Saat 13.30'da başlayan ve 10'ar dakika arayla yapılan ihale, 15.30'da sona erdi. Akdemir, ihalenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ihalede satışına karar verdikleri Başıbüyük'teki araziyle ilgili teklifin Maliye Bakanlığı'na gönderileceğini ve bakanlık tarafından satışın kesinleşmesi halinde devir işlemlerinin yapılacağını söyledi.
Akdemir, gazetecilerin ''İhalede neden tek bir satış oldu? İlginin bu kadar az olmasını bekliyor muydunuz?'' soruları üzerine, ''Bu bizim için çok şaşırtıcı değil. Ancak bu kadar az ilgiyi de beklemiyorduk. Bunun çok çeşitli nedenleri olabilir'' dedi.
Sacit Akdemir, ihalede satılamayan gayrimenkuller için yıl sonuna kadar tekrar ihale yapılacağını bildirdi.Bu arada, Ayazağa'daki talim arazisi için verilen teklifte adı geçen İstanbul Konut İmar Plan Sanayi AŞ'nin (KİPTAŞ) bir yetkilisi, ihale için teklif istendiğini, ancak vermediklerini öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/araziler-elde-kaldi_335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!