Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ArcelorMittal, Rozak'ı Alarak Türkiye Faaliyetini Genişletiyor

Dünyanın en büyük çelik üreticisi konumunda bulunan ArcelorMittal grubunun, Türkiye'deki çelik sektöründe faaliyette bulunan Rozak A.Ş'nin yüzde 51 oranındaki hissesini almayı planladığı bildirildi.

Milliyet Gazetesiünyanın en büyük çelik üreticisi konumunda bulunan ArcelorMittal grubunun, Türkiye'deki çelik sektöründe faaliyette bulunan Rozak A.Ş'nin yüzde 51 oranındaki hissesini almayı planladığı bildirildi. ArcelorMittal grubunun, bu satın almayla, Türkiye'deki çelik sektörü konusunda daha güçlü bir konuma gelmeyi planladığı belirtiliyor. Türkiye pazarıyla yakından ilgilenen Mittal ve Arcelor, Erdemir'e talip olmuştu. Arcelor daha sonra Oyak'ın Erdemir'i satın almak için kurduğu Ataer Holding'le ortaklık kurmuştu.

Bu arada Mittal, Arcelor'un hisselerini geçen yıl satın almış ve şirketin adı ArcelorMittal olmuştu. ArcelorMittal'ın, Borçelik'te de ortaklığı bulunuyor. Rozak şirketinin en büyük tedarikçisi olan ArcelorMittal grubu, dünya çelik üretiminin yüzde 10'unu elinde tutuyor.

Rozak'ın satın alınmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan ArcelorMittal Yönetim Kurulu Üyesi Gonzalo Urquijo, "Türkiye pazarında çok önemli bir adım attık. Türkiye çelik pazarı hızlı büyüyor. İnşaat sektörü de çok dinamik. Bu satın alma, 2010'daki çelik üretim hedeflerimize daha rahat ulaşmamazı sağlayacak" dedi.

Hasır, köşebent gibi birçok çelik inşaat malzemesi üretip pazarlayan Rozak, 1983'te kuruldu. Yapılan açıklamaya göre, hisse alım işlemlerinin tamamlanması için ilgili anti-tröst kurumlarının onayı gerekiyor. Onay işleminin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arcelormittal-rozaki-alarak-turkiye-faaliyetini-genisletiyor_56277.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!