Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arıtma Sistemi Havayı Temizledi

Gökova Kemerköy Termik Santrali'nin üç ünitesine kurulan baca gazı arıtma sistemin devreye girmesiyle Bodrum, Marmaris ve Datça gibi turizm yöreler

Akşamb>Gökova Kemerköy Termik Santrali'nin üç ünitesine kurulan baca gazı arıtma sistemin devreye girmesiyle Bodrum, Marmaris ve Datça gibi turizm yörelerindeki hava kirliği ortadan kalktı. Yıllar yapılıp yapılmaması konusundaki tartışmayla kamuoyunu meşgul eden 3x210 Megawat gücündeki Gökova Kemerköy Termik Santralı'nın üç ünitesine kurulan bacagazı kükürt arıtma tesisleri hizmete girdi.

Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, tesislerinin devreye girmesiyle santralda yakıt olarak kullanılan düşük kalorili linyit kömürünün oluşturduğu kükürtdioksit gazının yüzde 95 oranında arıtıldıktan sonra atmosfere verildiğini söyledi.

Pırıl pırıl bir hava

Arıtma sistemlerinin devreye girmesiyle Bodrum, Marmaris, Datça ilçeleri ile Gökova Körfezi'ndeki hava kirliliğinin tümüyle ortadan kalktığı belirtildi.

1997 yılında yapımına başlanan arıtma sistemlerinin toplam 84.1 milyon dolara mal olduğu açıklandı. Santral tam kapasiteyle çalıştığında ulusal elektrik sistemine yılda 4.1 milyar kilowat /saat elektrik enerjisi üretiyor.

'Şimdi gönlümüz rahat'

Arıtma sistemlerinin devreye girmesi en çok Gökovalılar'ı sevindirdi. Uzun süreden beri ilk kez rahat bir nefes aldıklarını belirten Gökovalılar şunları söyledi:

'Artık başımızı gönül rahatlığıyla yastığa koyabiliriz. Eskisi gibi can korkusuyla adım atmıyoruz. Çocuklarımızın geleceğinden endişe etmiyoruz. Bunları, biz bu kadar yaygara koparmadan yapsalardı olmaz mıydı? Yapıldı ama nice sıkıntıdan sonra...'

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/aritma-sistemi-havayi-temizledi_2582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!