Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arnavutluk'un Tek Uluslarası Limanını Kürüm Demir Aldı

Merkezi Kocaeli'de bulunan Kürüm Demir Sanayi ve Ticaret AŞ, Arnavutluk'un tek uluslararası limanı Durres Limanı'nın yüzde 59 hisselerini satın ald

Dünyab>Merkezi Kocaeli'de bulunan Kürüm Demir Sanayi ve Ticaret AŞ, Arnavutluk'un tek uluslararası limanı Durres Limanı'nın yüzde 59 hisselerini satın aldı.
Kürüm Demir AŞ Genel Müdürü Bülent Sarıgül, genişliği karada 1 milyon 200 bin denizde ise 670 bin metrekare olan Durres Limanı'nı bir Ro-Ro ve konteyner merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini anlattı.
Sarıgül, Arnavutluk Devleti ve Polonyalı Remontowa şirketi ortaklığındaki Durres Limanı'nın Polonyalı Remontowa şirketindeki yüzde 59 hisselerini satın aldıklarını, ortaklık yapısının yüzde 41 Arnavutluk devleti, yüzde 59 Kürüm AŞ şeklinde gerçekleştiğini ifade etti. Arnavutluk devletine ait hisselerin bir bölümünü daha satın almayı amaçladıklarını söyleyen Sarıgül, şöyle devam etti:

"Durres Limanı'nın toplam genişliği karada 1 milyon 200 bin metrekare, denizde ise 670 bin metrekare kadardır. Halen genişleme ve rehabilitasyon çalışmaları Dünya Bankası kredisi ile devam eden liman bölge ülkelerine hizmet edecek önemli bir deniz yolu olacak. Artan deniz taşımacılığı ve yetersiz altyapı yüzünden 1990 yılından bu yana Dünya Bankası limanın rehabilitasyonu için önemli miktarda para desteği sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Limandaki genişletme ve kapasite arttırım çalışmalarının bitmesinin ardından burası kuru yük gemilerinin yanı sıra bir ro-ro, feribot ve konteyner noktası olacak. Limanın içinde bir de tersane bulunmaktadır ve tersanenin faaliyetleri de devam edecektir."

Demir-çelik tesisleri de aldı

Kürüm Demir Çelik'in 4 yıldır faaliyette bulunduğu Arnavutluk'ta, bir süre önce özelleştirme kamsamında 13 milyon dolara demir çelik fabrikası da satın aldığını bildiren Sarıgül, bu fabrikada üretim kapasitesini 20 bin tondan 200 bin tona yükselttiklerini söyledi. Fabrikaya 8 milyon dolarlık daha yatırım yapacaklarını kaydeden Sarıgül, böylelikle komşu ülkelere ihracat yapmaya başlayacaklarının altını çizdi.

Termik santral yatırımı

Arnavutluk'taki diğer bir yatırım planlarının ise termik santral projesi olduğunu belirten Sarıgül, Arnavutluk'un kendi enerji ihtiyacının ancak yarısını karşılayabildiğini, bu yatırım ile hem kendi tesislerine hem de ülkeye önemli bir katkı sağlayacaklarını söyledi.

Enerji santralinin 120 MW gücünde olacağını ve ilk etapta 60 MW'lık bölümünün yapılacağını ifade eden Sarıgül, bu yatırımın da 50 milyon dolara mal olacağını vurguladı. Santralın fuel oil ve kömür ile çalışacağını belirten Sarıgül, böylelikle Kürüm AŞ'nin demir çelik, gıda, sigortacılık, liman hizmetleri, kimya ve toprak sektörünün yanı sıra enerji sektöründe de yer alacağını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/arnavutlukun-tek-uluslarasi-limanini-kurum-demir-aldi_2586.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!