Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arsa Ofisi Tarih Oluyor

Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü’nün kapatılarak, görev ve yetkilerinin Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devrini öngören yasa, Resmi Gazete’de yayımlandı.

NTV-MSNBCb>Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü’nün kapatılarak, görev ve yetkilerinin Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devrini öngören yasa, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Yasaya göre, Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü kaldırılacak, görev ve yetkileri TOKİ’ye devredilecek. Mevzuatta, Arsa Ofisi’ne yapılan atıflar TOKİ Başkanlığı’na yapılmış sayılacak.

Kaldırılan Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü’nün döner sermaye işletmesi, Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek esaslara göre tasfiye edilecek. Döner sermayenin kanunun yürürlüğe girdiği tarihteki nakit parası, bölünmüş yol yapımında kullanılmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü adına açılacak hesaba aktarılacak.
Mevcut araç ve gereçleri, hizmet binaları, lojmanları ve diğer taşınmaz malları Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na tahsis edilmek üzere Hazine’ye, diğer tüm taşınır ve taşınmaz malları ile hak ve yükümlülükleri ise TOKİ’ye devredilecek. Kanun uyarınca yapılacak devir işlemleri ile düzenlenecek belgeler, her türlü vergi, resim, harç, ücret ve fondan istisna olacak.

PERSONEL, BAYINDIRLIK BAKANLIĞI’NA
Arsa Ofisi’nin geçici işçiler dahil tüm personeli de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na devredilecek. Halen vekaletle yönetilen Arsa Ofisi’nin genel müdür yardımcıları, teftiş kurulu başkan ve üyeleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda müşavir kadrosuna atanacak, diğerleri ise kadro ve derecelerine göre görevlendirilecek.
TOKİ’ye, köy mimarisinin geliştirilmesi, gecekondu alanlarının dönüşümü, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunup yenilenmesine yönelik doğrudan uygulamalar yapma yetkisi de verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arsa-ofisi-tarih-oluyor_21948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!