Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Artvinli Altın Madenine Karşı Yine Barikatta

Artvinliler Cerattepe Kafkasör Yaylaları yakınında işletilmek istenen altın madenine karşı direnmeye devam ediyor.

yapi.com.tr
Artvinli Altın Madenine Karşı Yine Barikatta

Artvin il merkezine 16, ünlü Kafkasör festivalinin yapıldığı yaylaya 8 kilometre uzaklıkta işletilmek istenen altın madeni için şirketten kritik bir hamle geldi. Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, çalışmaların yapılacağı alana iş makineleri ve konteyner çıkarmak isteyen şirkete, günlerdir alanda nöbet tutan Yeşil Artvin Çevre Derneği üyeleri geçit vermedi.

Jandarma eşliğinde alanda konkasör ve teleferik inşası için çalışma yapmayı planlayan şirketin geçişine Kafkasör şenliklerinin yapıldığı Arena yakınında yolu kapatarak izin vermeyen Arvinlilerin sayısı öğle saatlerine doğru bini aştı.

Vali'den umut olmayacağını anladı

Görüştüğümüz Yeşil Artvin Çevre Derneği yönetim kurulu üyesi ve madene karşı açılan davanın hukukçusu Av. Bedrettin Kalın, madenle ilgili ÇED raporunun mahkeme tarafından iptal edildiğini hatırlatarak, el değiştiren madenin yeni bir ÇED Raporu hazırlayıp ‘olur’ aldığını aktardı. Şirketin, bu ikinci ÇED’le ilgili dava açma sürecini dahi beklenmeden alanda faaliyete başlamak istediğini kaydeden Kalın, şunları söyledi; “Ormandan falan gerekli izinleri alarak, yer tespiti için yukarı çıkmayı planlıyorlar. Biz bunu bildiğimiz için yaklaşık 10 gündür gece gündüz nöbet Cerattepe de nöbet tutuyorduk. Şimdi araç çıkarmaya kalktılar. Yalnız çıkamayacaklarını bildiklerinden de güvenlik için jandarmaya başvurmuşlar. Önceki gün valiyle görüştük. Vali ‘Ben güvenliklerini sağlamak zorundayım, madenler aslında kötü bir şey değil. Çıksa da aslında bir şey olmaz ama dikkat edilse iyi olur” gibi tam bir madenci ağzıyla şeyler söylüyor. Biz de baktık buradan bir çözüm yok. Şirketin de vazgeçmediğini biliyoruz. Sabah jandarmanın çıkacağını öğrendik ve bizde Artvinlilere çağrı yaptık. Şu anda da herkes Kafkasör’e çıkıyor. Arenanın yan tarafında insanlar yola oturmuş geçişi izin vermiyorlar” dedi.

2. ÇED yargı sürecinden geçmeli

Madenin aldığı ikinci ÇED olur belgesiyle ilgili dava açma sürecinin beklenmesini ve bu sürecin yargı denetiminden geçmesini talep ettiklerini belirten Kalın, “Bu ikinci ÇED 2009/7 genelgesiyle alınmıştır. Dolayısıyla bu ÇED’in de yargı sürecinden geçmesi gerekir. Dava açma süremiz de zaten 1 hafta kalmıştır. Dava sonucu mahkeme ‘tamam bir zararı yok. Önceki ÇED’deki eksiklikler giderilmiş’ diyorsa, onu o zaman değerlendiririz. İptal edilmiş bir ÇED’in devamıdır o. Eksikliklerin giderilip giderilmediğine yargı karar verir. Bize herhangi birinin söylemesiyle olmaz. O nedenle hukuksal olarak da dava açmamızın ve yargı kararının beklenmesi gerekir” diye konuştu.

20 yıldır koruyoruz, koruyacağız

Yeşil Artvin Çevre Derneği yönetim kurulu üyesi Göksel Öztürk de, 20 yıldır Cerattepe’de altın işletilmesine karşı mücadele ettiklerini ve madene izin vermediklerini belirterek, “Son olarak Cengiz Holdinge geçti maden ruhsatı. Yargı kararıyla durdurulmuş süreci yerinden başlatmak istiyorlar. Bu bölge Artvin’in su kaynaklarını geldiği bir bölge, bölgenin yaşam kaynağı. Burada bir altın madeni düşüncesi bile bizce korkunç bir şey. Şirketin dayatmasına karşı direnmeye devam edeceğiz. Cerattepe’yi, Kafkasör’ü, Artvin’i korumaya kararlıyız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/artvinli-altin-madenine-karsi-yine-barikatta_132314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!