Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AS Çimento’dan 110 Milyon $’lık Yatırım

As Çimento,110 milyon dolarlık bir yatırımla tek noktada kurulu Türkiye ve Avrupa’nın ikinci en büyük fabrikasını kuracak.

Türkiye Gazetesi
AS Çimento’dan 110 Milyon $’lık Yatırım

b>As Çimento,110 milyon dolarlık bir yatırımla tek noktada kurulu Türkiye ve Avrupa’nın ikinci en büyük fabrikasını kuracak. İhracat amaçlı yeni yatırımın 80 milyon dolarlık kısmını içeren Yatırım Finansmanı Anlaşması,Credit Suisse ve Bank Pozitif ile İstanbul’da imzalandı.

As Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sak, burada yaptığı konuşmada, günlük 8 bin tonluk üretim kapasiteli Türkiye ve Avrupa’nın en büyük hattını kurarak, ikinci en büyük fabrika durumuna geçeceklerini kaydetti. Türkiye’de 1990’dan sonra yeni entegre tesis kurarak sektöre giren ilk şirketin As Çimento olduğunu ifade eden Sak, “Yeni yatırımımız tamamen ihracat amaçlı olacak. 2005 yılındaki 5 milyon dolarlık ihracatımızı,2008 yılında 15 kat artırarak 75 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” görüşünü aktardı.

Sak, Antalya limanına en yakın tesise sahip oldukları için hedeflerinin Akdeniz havzasında bulunan ülkelere çimento vermek olduğunu açıklayarak, 2005 yılında Arnavutluk’tan Kanada’ya kadar birçok ülkeye yapılan klinker ihracatına, bu yıl Orta Doğu ülkelerini de eklediklerini ifade etti. Sak, ihracatta hedefilerinin önümüzdeki yıllarda Güney Avrupa ile Kuzey ve Batı Afrika ülkeleri olacağını bildirdi.

Türkiye üretimindeki paylarının yatırımdan sonra yüzde 2,5’dan yüzde 6’ya yükseleceğini anlatan Adem Sak, Antalya limanının yüzde 30’unu kendilerinin kullanacaklarını ifade etti. Sak, Türkiye’deki iç tüketimin 2001 krizi öncesindeki rakamları yeni geçtiğini ve sektörün önemli oyuncularından biri olmayı hedeflediklerini aktardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/as-cimentodan-110-milyon-lik-yatirim_49840.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!