Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Asansör Kazasında Sorumluluk Belediye veya İl Özel İdarede Olacak

14. Uluslararası Asansör Fuarı Asansör İstanbul başladı. Fuarın açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu, "Meclisteki kanun tasarısına göre meydana gelecek asansör kazasında sorumluluk doğrudan belediye veya il özel idare yetkilisinde olacak" dedi.

yapi.com.tr
Asansör Kazasında Sorumluluk Belediye veya İl Özel İdarede Olacak

14. Uluslararası Asansör Fuarı Asansör İstanbul, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sefa Targıt ve Avrupa Asansör Derneği (ELA) Başkanı Philippe Lamalle’in katılımlarıyla gerçekleştirilen törenle açıldı. İFO Fuarcılık tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen fuarda, daha güvenli, daha hızlı ve daha akıllı asansörler için teknoloji çözümleri sergileniyor. 28 ülkeden 440 firmanın yer aldığı ve dört gün sürecek organizasyonu 73 ülkeden 28 bin profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor.

DavutDavut KavranoğluDavut Kavranoğlu: Sektör yaklaşık 400 milyon dolarlık bir ciroya ulaştı

Asansör İstanbul 2015’in açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu, Türk asansör sektörünün ithalat ağırlıklı bir süreçten yerli üretimin öne çıktığı bir yapıya evrildiğini belirterek; montaj, belgelendirme hizmetleri, aksam üretimi ve bakım hizmetleri ile birlikte sektörün yaklaşık 400 milyon dolarlık bir ciroya ulaştığını söyledi. Kavranoğlu konuşmasında; “Meclisteki kanun tasarısına göre bundan sonra meydana gelecek asansör kazalarında oluşacak herhangi bir yaralanma ve ölüm olayından, ilgili il özel idaresi veya belediye yetkilileri 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre sorumlu olacaklar” dedi. 2015 yılı Ocak ve Şubat aylarında yapılan denetimlere ilişkin rakamlar da paylaşan Kavranoğlu, denetimi yapılan 939 adet asansörün yüzde 34’ünün uygunsuz bulunduğunu ve 252 bin 132 TL idari para cezası kesildiğini söyledi.

SefaSefa TargıtSefa Targıt: Asansör denetimleri kararlılıkla devam etmeli

Türk asansör sektörünün önemli bir kilometre taşından geçtiğini vurgulayan AYSAD Başkanı Sefa Targıt da, yakın dönemde aynı süreçleri yaşayan Fransa örneğini verdi. Targıt, “Fransa’da, asansör emniyet yönetmeliği SNEL’e göre değerlendirilen asansörlerin sadece binde 2’si kapatılmış, zaman tanınarak toplam 8 milyar euroluk bir yatırım yapılmış ve kaza sayılarında çok önemli azalma olmuş. İnsan hayatının mali muhasebesi olmaz. Ülkemizde de mevcut asansörlerin muayenesindeki kararlılığın sürdürülmesi gerekiyor. Unutulmamalı ki, eksik denetimlerden ötürü yaşanabilecek kazalarda, bina yöneticisinden belediye başkanına hatta ilgili Bakanlığa kadar uzanan bir sorumluluk sinsilesi var” dedi.

Targıt, konuşmasının sonunda meslekte 60 yılı geride bırakan AYSAD Onursal Üyesi Erol Erbiber’i kürsüye davet etti. 14. Asansör İstanbul Fuarı’nda olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Erbiber, Türk asansör sektörünün ve beraberinde fuarın geldiği noktadan gurur duyduğunu ifade etti.

PhilippePhilippe LamallePhilippe Lamalle: Fuar, dünyanın en büyük üç organizasyonundan biri haline geldi

ELA Başkanı Philippe Lamalle ise Asansör İstanbul 2015’in bu yıl rekor sayıda komponent üreticisi ve uzman hizmet firmasına ev sahipliği yaptığını söyledi. Avrupa, Amerika, Asya ve elbette Orta Doğu ve Türkiye’den imalatçılar ve tedarikçilerin hazır bulunduğu Asansör İstanbul 2015’i 'bu bölgede düzenlenen gelmiş geçmiş en büyük ve en kapsamlı asansör teknolojisi etkinliği' olarak niteleyen Lamalle; fuarın yıllar içinde sektör için dünyanın en büyük üç organizasyonundan biri haline geldiğini belirtti.  

Zekeriya Aytemur: 28 bin profesyonel ziyaretçi bekliyoruz

Bir önceki organizasyona göre yüzde 25 büyümüş olarak 50 bin metrekare kapalı alana taşan Asansör İstanbul 2015’te, 28 ülkeden 440 firmanın stand açtığını söyleyen İFO Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur da, “78 ülkeden 28 bin profesyonelin fuar için İstanbul’a geleceğini öngörüyoruz. Küresel sektörün kıtalar arası buluşma noktası haline gelen Asansör İstanbul Fuarı; özellikle Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu, ve Kuzey Afrika için ticaret kapısı olma niteliğinde” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asansor-kazasinda-sorumluluk-belediye-veya-il-ozel-idarede-olacak_129761.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!