Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asansörde Kalmak Schindler'le Tarihe Karışıyor

Dünyanın en büyük asansör ve yürüyen merdiven firmalarından bir tanesi olan İsviçre kökenli Schindler firması, ISO 9001 kalite onay belgesi ve CE belgeleriyle, günlük hayatın vazgeçilmez kolaylaştırıcılarından asansörleri güvence altına alıyor.

yapi.com.tr/Işıl Göreci
Asansörde Kalmak Schindler'le Tarihe Karışıyor

Zafer Yavuztürk

Dünyanın en büyük asansör ve yürüyen merdiven firmalarından bir tanesi olan İsviçre kökenli Schindler firması, ISO 9001 kalite onay belgesi ve CE belgeleriyle, günlük hayatın vazgeçilmez kolaylaştırıcılarından asansörleri güvence altına alıyor.

İsteğinize ve beğeninize uygun farklı renk ve materyallerdeki buton, kabin, küpeşte modellerinden asansörünüzün yapısına uygun olan seçenekle asansörünüzü modernize eden Schindler firması, özenli yapılan koruyucu bakımlar ve periyodik kontroller, kullanılan orijinal yedek parçalar ile sadece asansörlerin sorunsuz çalışmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ekonomik ömrünü uzatarak, kaza ve bozulma olasılığını da minimuma indiriyor. Yapı Fuarı 2007'de 4014 numaraları standta yer alan Schindler firmasının Genel Müdür Yardımcısı Zafer Yavuztürk ile asansör dünyasındaki yenilikleri konuştuk.

Bu yıl fuarda yeni ürününüz Schindler 3300'ü tanıtıyorsunuz. Ürünü farklı kılan nedir?

Bu ürünün en büyük özelliklerinden biri makine dairesiz olması. Kontrol ünitesini doğrudan kapı kasasına yerleştirdik. Asansör teknolojisiyle beraber otomatik tahliye sistemleri de devreye girmeye başladı. Yani elektrik kesintisiyle beraber asansörün çalışmaması gibi bir sorun olmayacak artık.

Asansörde kalmak tarihe mi karışıyor yani?

Aynen öyle, çünkü elektrik kesildiğinde asansör, içindeki otomatik tahliye sistemiyle kendi içindeki sistem ve batarya gruplarıyla yolcuyu güvenli bir şekilde en yakın katta indiriyor ve elektrik gelene kadar bekliyor. Yani öyle eskisi gibi asansör kabininin içinde saatlerce mahsur kalmak gibi durumlar olmuyor. Asansör fobisi olanlara müjde verebiliriz, bu fobi tamamen bitiyor. Şu anda bayraktarlığını Schindler'in üstlendiği bu sistemle önümüzdeki 2-3 yıl içinde artık bunları konuşmuyor olacağız.


Fuarda öne çıkardığınız ürünlerden biri de Schindler'in kendi tasarımı olan dokunmatik kabin butonyerleri.

Estetik açıdan mimarların beğenisini toplayan bir tasarım bu. Evladiyelik, bir kere koyduktan sonra arıza yapmayan bir tasarım. Ayrıca Schindler 3300 içinde yer alan frekans kontrol mekanizması sayesinde, seyir kontrolü üst seviyeye taşınıyor. İvmelerdeki detay ayarlarını iyi yaptığınızda insanların vücut yapısıyla uyumlu hale getiriyorsunuz. Asansörün duruşunda kalkışında sarsmaları hissetmiyorsunuz.

Schindler 3300'ü kullanıcı beğenisine göre seçebiliyor mu?

Altı ayrı iç mekan tasarımımız mevcut. Kabin içi kaplama laminant ya da paslanmaz olabiliyor. Canlı, genç bir tasarım modern bir çizgiyle tamamlanıyor.

Eski tip asansörlerin yenilenmesini de üstleniyor musunuz?

En zoru eskiyi düzeltmektir. Yeniyi yapmak her zaman daha keyifli ve kolaydır. Ama bu ürün daha dar alanlara, eski yapılara da rahatlıkla sığabiliyor. Asansör araba gibi değil. Beğenmediğinizde satamazsınız, beğenmediğiniz asansörü ancak hurdaya atarsınız. O nedenle iki kere düşünmek lazım asansör alırken. 30 yaşındaki bir asansörü tamir etmeye kalktığımızda da yedek parça ücretiyle, modernizasyon parasıyla komple yeni bir asansör yapabiliyoruz. Makine motoruna, raylarına, halatlarına, kabin tadilatına vereceğiniz paraya yeni bir ürün alıyorsunuz.

Bir asansörün ömrü ne kadardır?

20-30 yılda bir alınır. İstediğiniz kadar bakım yapın ister istemez yıpranır. Teknoloji de sürekli değişiyor.

Enerji tasarrufu açısından ne derece avantajlı Schindler?

Schindler için çevre dostu demek çok doğru. Frekans kontrollü sistemimiz sayesinde, yumuşak geçişlerle daha az enerji harcanıyor. Eski sistemlerde demaraj akımı denen bir akım yüzünden kademe atlarken maksimum enerji harcanırdı. Yeni sistemde demaraj akımı olmadığı için böyle bir enerji kaybı da olmuyor. Başlangıçtaki ve sondaki enerjiler harcanmıyor. Yüzde 30-40 civarında bir enerji tasarrufu sağlanıyor.

Schindler asansörlerini nerede görebiliriz?

Tepe İnşaat'In Nar City projesinde 75, İdealist Kent'te 36 asansör montajı yapılacak, Gül İnşaat'ın benzer projelerinde varız. Şu anda çok fazla talep var. 2005 satışlarımızın 3 katına ulaşmış durumdayız. Bu da ürünün piyasada ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki, ürünlerimiz eski Schindler fiyatlarıyla kıyaslandığında eskisi kadar pahalı değil, rekabetçi bir fiyatı var. Araştırılmaya ve denemeye değer.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asansorde-kalmak-schindlerle-tarihe-karisiyor_53790.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!