Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aşırı Sıcaklarda Klimayla Değil Yalıtımla Serinleyin

Aşırı Sıcaklarda Klimayla Değil Yalıtımla Serinleyin

yapi.com.tr
Aşırı Sıcaklarda Klimayla Değil Yalıtımla Serinleyin

şırı sıcaklarda serinlemek için açılan klimalar yüzünden artan faturalardan bunalmamak için en kazançlı çözüm yolu yalıtım yaptırmak.

Bodrum'da, 'Dünya Meteoroloji Günü' nedeniyle düzenlenen 'Küresel İklim Değişimi ve Türkiye' konulu konferansta konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, 2006 yazının şimdiye kadar görülmemiş aşırı sıcaklarla geçeceğini söyledi.

Bunaltan sıcaklar yaşayacak olmamız, serinlemek için klimalara eskisinden daha fazla başvuracağımız anlamına geliyor. Tam kışın soğuğunu atlatıp yakıt masrafından kurtulduğumuzu düşünürken, bu kez de aşırı sıcaklar nedeniyle çalıştırmadan duramadığımız soğutma cihazlarının faturasını ödemek zorunda kalacağız. Ekonomik anlamda böyle bir yük getirmesinin yanı sıra klimaların fazla çalıştırılması, küresel ölçekte sıkıntısı içinde olduğumuz enerjinin de israfına yol açacak. Aşırı sıcaklar hem bütçemize, hem ülke ekonomisine hem de ekolojik dengeye zarar verecek.

Bu olumsuz senaryoyu tersine çevirmek, hatta ileriye dönük bir yatırım haline getirmek mümkün. Isı yalıtımı sadece kış aylarında etkin bir şekilde ısınmayı değil, ama aynı zamanda yaz aylarında da çok enerji tüketmeden serinlemeyi sağlıyor.

Yapıların çatı, döşeme ve dışa bakan tüm duvarlarına yapılan ısı yalıtımı, özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar sayesinde yazın binaya güneş ısısı girişini sınırlıyor. Böylece serinlemek için daha fazla enerji tüketip daha yüklü faturalar ödemek gerekmiyor. Üstelik bir kereye mahsus bir yatırım yaparak, her sene soğutma için ödenen nakit miktarı yarı yarıya düşüyor.

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER'in verilerine göre, ısı yalıtımının binanın yapım aşamasında getirdiği ek maliyet toplam maliyetin sadece yüzde beşi civarında. Ancak sağlanan tasarrufla, bu rakam 2 ila 5 yıl arasında kendi kendini ödüyor ve bundan sonra da kazandırmaya devam ediyor. Türkiye'de binalarda sadece ısı yalıtımı olmaması nedeniyle uğranan zarar ise yıllık ortalama 5 milyar dolar civarında.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu konferansta yaptığı konuşmada, küresel ısınmanın önlenmesine enerji tasarrufu yaparak bireysel katkıda bulunulması gerektiğini belirtti. İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen de, etkin enerji tasarrufu politikaları uygulanmazsa gelecekte Türkiye'nin enerji ve çevre sorunları ile karşı karşıya kalacağına dikkati çekiyor. Tüm bu sebeplerle yalıtımı zorunluluktan da öte bir ihtiyaç olarak görmek gerekiyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/asiri-sicaklarda-klimayla-degil-yalitimla-serinleyin_45648.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!