Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aşkale Çimento İran’a 150 Bin Ton Çimento Satacak

Aşkale Çimento Fabrikası, İran ile 150 bin tonluk çimento bağlantısı yaptı. Özelleştirme politikalarının tartışıldığı Türkiye’de, 1993’te özell

Zaman
Aşkale Çimento İran’a 150 Bin Ton Çimento Satacak

b>Aşkale Çimento Fabrikası, İran ile 150 bin tonluk çimento bağlantısı yaptı. Özelleştirme politikalarının tartışıldığı Türkiye’de, 1993’te özelleştirilen Aşkale Çimento, özelleştirmenin Türkiye’deki örnek modellerinden birisi oldu.

Fabrika, özelleşmeden önce kamu sektörü olmanın vermiş olduğu hantallık, yavaş alınan kararlar, karar almada çalışanın fikrinin sorulmaması gibi nedenlerle yıllarca eksik kapasite ile çalışırken, özelleştiği ilk günden başlayarak 2004 yılına büyüyerek geldi. Erzurum ve Ağrı’da birer hazır beton tesisi açan Aşkale Çimento, milyon dolarlık yatırımlarla hem kapasitesini artırdı hem de fabrikada çağdaş teknoloji kullanımını yaygılaştırdı.

Yatırımlar ve istihdam yolunda gün geçtikçe büyüyen Aşkale Çimento, gözünü yurtdışı piyasalarına çevirdi. Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, ortaklarının ve bölge insanının kendilerine verdiği desteği hiçbir zaman boşa çıkarmadıklarını belirterek, “Krizler, kaoslar ve darboğazlar içinde ayakta kalmasını başaran Aşkale Çimento, aynı zamanda bu bölgedeki insanlara umut aşılıyor. İran’a başlayan çimento ihracatımız, hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı manasına geliyor.” dedi.

Yıllık 7.5 milyon dolarlık ihracat

Aşkale Çimento Sanayi T.A.Ş. Genel Müdürü Nihat Kılıç ise, yurt içinde belirli bir pazar payını yakaladıktan sonra ihracata yöneldiklerini belirterek, “Gerekli anlaşma ve protokoller imzalandıktan sonra ilk etapta İran’a 5 bin tonluk çimento sevkiyatını gerçekleştirdik. Bir yıl içinde bu miktar 150 bin tona çıkacak. Erzurum’da 2003 yılında yapılan toplam ihracat yaklaşık 8 milyon dolar olarak gerçekleşmiş. Bu rakam dikkate alındığında, Aşkale Çimento’nun İran’a ihraç edeceği çimentonun önemi ortaya çıkıyor. İran’a yapacağımız ihracatın bölge ve ülke ekonomisine katkısı 7,5 milyon dolar olacaktır.” diye konuştu.

Aşkale Çimento’da bir ilk daha

İran ile yapılan 7,5 milyon dolarlık ve 150 bin tonluk çimento bağlantısının Aşkale Çimento için bir ilk anlamına geldiğini ifade eden Genel Müdür Nihat Kılıç, “Kapasite artırımı ve iyileştirmelerden sonra ihracata başlayan Aşkale Çimento, böylelikle özelleştirme sonrası bir ilki yaşamış oluyor. Aşkale Çimento’nun ihracatta kısa sürede böylesine bir bağlantı yapmasında, kaliteli çimento üretmesinin ciddi etkisi bulunuyor.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/askale-cimento-irana-150-bin-ton-cimento-satacak_11194.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!