Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asma Tavanda Lider: Aspen Yapı Fuarı'nda

1989 yılından bu yana, mekanı oluşturan tüm boyutlar için sunduğu ürünleriyle Türk Yapı Sektörü'nde çağdaş çözümlere imzasını atan Aspen, mimari anlayışa fonksiyonellik ve estetik katarak yaşamı kolaylaştırıyor. Aspen Genel Müdürü Şahin Alpaslan ile Yapı Fuarı'nda yeni ürünleri hakkında konuştuk.

yapi.com.tr/Işıl Göreciimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\sektorel\53787.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>1989 yılından bu yana, mekanı oluşturan tüm boyutlar için sunduğu ürünleriyle Türk Yapı Sektörü'nde çağdaş çözümlere imzasını atan Aspen, mimari anlayışa fonksiyonellik ve estetik katarak yaşamı kolaylaştırıyor. Aspen Genel Müdürü Şahin Alpaslan ile Yapı Fuarı'nda yeni ürünleri hakkında konuştuk.


Asma tavanın mimaride yeri nedir?

50-60 yıl önce teknolojik şartların günümüzdeki kadar gelişmediği bir dönemde mimarlar için asma tavan çizmek sadece süs içindi. Eski yapılarda tavanlar sadece ornemental olarak görülürdü. Ama 50'li yıllardan sonra modern binaların gelişmesiyle, özellikle ofis binalarının, ticari binaların içine havalandırma, ısıtma gibi fonksiyonların girmesiyle tavanı kapatmak zorunluluk haline geldi, zaten aslında asma tavan sektörü böyle doğdu. Modern bir asma tavan hem estetik açıdan hem de fonksiyon açısından bir çok beklentinize cevap verebilir. Yangın koruma, mekanın akustiğini düzenleme, tesisat kamuflajı, aydınlatma bu fonksiyonlardan sadece bir kaçı.

Bu, Aspen'in Yapı Fuarı'na kaçıncı katılışı?

1989'da kurulduk o tarihten beri her Yapı Fuarı'na katılıyoruz. Hemen hemen her yıl katılmaya başladık, ancak son yıllarda Aspen yapı grubu olarak çok da yeni bir ürün çıkarmadığımız için 2 yılda bir katılıyoruz. Aspen Zemin firmamız fuara her yıl katılıyor.

Bu yıl yeni ürün olarak neler öne çıkıyor?
Bu yıl bölme sistemlerinde, silikonlu cephe kaplamalarında, benzer bölmelerde uygulanan, dışarıdan bakıldığında tamamen cam olarak görünen, konstrüksiyonun gizlendiği bir sistemimiz var. Bu yıl ilk defa kendi tesisisimizde yaptığımız metal bölme sistemlerini koyduk. Bahsettiğim çelik panelli metal bölmeyi şu anda bir tek Aspen yapıyor.
Asma tavanda ise bu sene ilk defa eğrisel tavan koyduk. En son olarak Ankara Esenboğa Havaalanı'nda da kullanılan ve sadece bizim yaptığımız asma tavanlar bunlar.

Türkiye'de asma tavan sektörünü değerlendirebilir misiniz?

80'lerin sonunda bizden başka bir iki ithalatçı vardı, bugün asma tavanda mevcut bütün sistemler Türkiye'de üretilir hale geldi. Biz 2001'de başladık üretime, bugün bizimle beraber 3-4 küçük üretici daha var. Birkaç özel proje dışında Türkiye'ye metal asma tavan ithal olarak girmiyor diyebiliriz. Çin'den gelen ucuz malzemeler ucuz inşaat işlerinde kullanılıyor. Sektördeki nitelikli binalar arttıkça, metal asma tavana yöneliniyor, prestijli binalarda kullanılıyor. Kurulduğumuzdan beri asma tavan sektörünün açıkara lideriyiz. Bizim sistemimiz istenilen ölçüde, istenildiği gibi asma tavan üretmeye müsait. Avrupa'daki üreticilerle de rekabet halindeyiz.

Yurtdışında da farklı coğrafyalarda çalışıyorsunuz...

25 ülkeye ihracat yaptık, sağlam irtibatlarımız var. Yapım aşamasında montaj yapmıyoruz, süpervizörlük yapıyoruz. Şu anda Finlandiya'da, Macaristan'da, Hollanda'da iş ortaklarımız var, Ukrayna'da ofisimiz var, Dubai'de iş yapıyoruz.

Türkiye'de de çok yaygın bir bölge ağına sahipsiniz...

Beş bölge müdürlüğümüzün dışında, Trabzon ve Antalya'da da ofis lokasyonlarımız var. İstanbul'da Anadolu ve Avrupa yakaları için ayrı bölümlerimiz var. Ayrıca Hadımköy'deki tesisimizde bölme duvar, dünyanın en büyük 10 tesisinden biri olan Eskişehir'deki fabrikamızda da metal asma tavan üretiyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asma-tavanda-lider-aspen-yapi-fuarinda_53787.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!