Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ASO Başkanı Nurettin Özdebir'den OSTİM ve İvedik OSB'lerindeki Patlamalarla İlgili Açıklama

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, geçen hafta OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) meydana gelen patlamalarla ilgili yapılan ve gerçeği yansıtmayan bazı haber ve yorumların; hem işletmeler hem de OSB'ler için yapılan haksız ithamların, kendilerini derinden yaraladığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
ASO Başkanı Nurettin Özdebir'den OSTİM ve İvedik OSB'lerindeki Patlamalarla İlgili Açıklama

Foto: Volkan Furuncu (AA)

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, geçen hafta OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) meydana gelen patlamalarla ilgili yapılan ve gerçeği yansıtmayan bazı haber ve yorumların; hem işletmeler hem de OSB'ler için yapılan haksız ithamların, kendilerini derinden yaraladığını bildirdi. Nurettin Özdebir, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın ve İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin'le düzenlediği basın toplantısında, söz konusu patlamaların çok şiddetli olmasının verdiği panikle basın ve yayın mensuplarının sağlıklı bilgiye ulaşamadığını, (Daha fazla bilgi alabilir miyiz) düşüncesiyle yetkili, yetkisiz her buldukları kişiye soru yöneltmeleri sonucu patlamalarla ilgili yoğun bir bilgi kirliliği meydana geldiğini söyledi. Bilgi kirliliğini aralayıp basın mensuplarıyla birinci elden doğru bilgilerin paylaşılması amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini ifade eden Özdebir, şöyle konuştu:
    
''Bu toplumun bir parçası olarak bilgi kirliliği, bizleri de çok etkilemiş ve doğru bilgilerin ayıklanabilmesi için başlattığımız çalışmaların uzun sürmesi sebebiyle bugüne gelinmiştir. Bazı kasıtlı açıklamalar dışında kimseyi suçlamak istemiyorum. Ama gerçeği yansıtmayan bazı haber ve yorumlar; hem işletmelerimiz, hem de organize sanayi bölgelerimiz için yapılan haksız ithamlar, bizleri derinden yaralamıştır.''
    
''Patlamanın oksijen tüpünden kaynaklandığı sanılıyor''
    
İki patlamayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını, diğer yetkili kurumlarla birlikte iki olayın nedenleri hakkında resmi açıklamanın beklendiğini ifade eden Özdebir, şunları kaydetti:
    
''İlk patlama 3 Şubat Perşembe günü saat 11.30 civarında OSTİM'de 1424 (eski: 74/6) sokak no: 4 adresinde Özkanlar Hidrolik Limited Şirketinde meydana gelmiştir. Firma, mikro tünel makinesi, delici burgu, değişik tipte vibratör üretmektedir. Firmanın ortakları Hasan, Aydın ve Ayhan Özkan kardeşlerdir. Patlamanın oksijen tüpünden kaynaklandığı sanılmaktadır. Bu olayda 9 kişi hayatını kaybetmiştir. İş yerine ait OSB yasası hükümlerine göre düzenlenmiş yapı ruhsatı, yapı kullanım izin belgesi ve iş yeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmaktadır. Yapı ruhsatı bilgileri: 07.06.2005 tarih ve 2005/47 sayılı yapı ruhsatı ile söz konusu binanın inşaatına başlanılmıştır. Verilen inşaat ruhsatına göre idari bölüm betonarme, imalathane atölye bölümü ise prefabrike olarak projelendirilmiştir. İskan bilgileri: 29.12.2007 tarih ve 2007/32 sayılı yapı kullanma izin belgesi verilmiştir. İş yeri açma ve çalışma ruhsatı bilgileri: 23.02.2008 tarih ve 829 sayılı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmiştir. Bu ruhsata göre faaliyet konusu ''makine imalatı''dır ve ruhsat tipi 2. sınıf gayrisıhhi müessese şeklindedir.
    
Bu firmayla ilgili işletme belgesi olmadığı iddia edilmiş, ancak çalışan sayısı itibariyle böyle bir izne gerek olmadığı anlaşılmıştır. İşletme belgeleri 4 Aralık 2009 tarih ve 27422 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan işletme belgesi yönetmeliğinin 2. Maddesi uyarınca 50 veya daha fazla işçi istihdam edilen firmalarda düzenlenmektedir. Patlamada ölen 8 kişi firmanın kayıtlı çalışanları, 1 kişi ise firmanın taşeronu olan Baran Çelik Döküm Şirketine kayıtlı Mükremin Amaca'dır. İkinci olay ise aynı günün akşamı saat 19.30 civarında İvedik Organize Sanayi Bölgesi Hasemek Küçük Sanayi Sitesi 24. Cadde no 64'te faaliyet gösteren Metsan Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinde meydana gelmiş ve çevredeki bazı iş yerlerini de ciddi bir biçimde etkilemiştir. Yine oksijen tüpünden kaynaklandığı tahmin edilen patlama sonucu firmanın 11 çalışanı hayatını kaybetmiştir. Bu firmanın da iş yeri açma ve çalışma ruhsatı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığınca verilen küşatı bulunmaktadır. Dolayısıyla bu firmamızda kayıt altında olup, hayatını kaybeden 11 çalışanı da sosyal güvenlik kapsamındadır. Firma otomotiv yan sanayi ürünleri imal etmekte ve ağırlıklı olarak New Holland Türk Traktör firmasına parça üretmektedir. Bu da şunu ifade etmektedir. Türk Traktör firması kalite kontrol sistemi olmayan işletmelere yan sanayi olma hakkı tanımamaktadır. Bu firmanın ortakları Numan Güleç ve Selma Güleç'tir.''

Bu bölgede yer alan firmaların bitişik nizamda konuşlanmış olmalarının olayın anlaşılması açısından birtakım karışıklıklara yol açtığını savunun Özdebir, bu patlamanın ardından firmanın 3 tarafında yer alan 4 firmada yangın çıktığını ve bu firmaların da çok büyük hasar gördüğünü söyledi. Özdebir, patlamanın ardından Metsan'ın iki yanında yer alan kapalı durumda bulunan ve halen üretim yapmayan Asya Pasifik Kimya Maddeleri İmalat Limited Şirketi ve diğer yanında bulunan Güven Makine Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi ile Cempa Toptan Gıda Maddeleri Limited Şirketinin üretim yapamaz hale geldiğini anlattı. Yine Metsan'ın arkasında bulunan Üçel Boya Pazarlama Limited Şirketinde de büyük hasar meydana geldiğine işaret eden Özdebir, her iki patlamanın da oksijen tüpü kaynaklı olmasının bazı şüpheleri akla getirdiğini, ancak kesin sonucun savcılık ve bilirkişi incelemesi sonucunda ortaya çıkacağını kaydetti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/aso-baskani-nurettin-ozdebirden-ostim-ve-ivedik-osblerindeki-patlamalarla-ilgili-aciklama_85635.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!