Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aspat Heykel Parkı’na Doğru

Uluslararası Resim ve Heykel Sempozyumu kapsamında düzenlenen çalışmalar, Türkiye’nin ilk heykel parkına doğru ilerliyor. Resim sergileme alanlarını da içerecek programın bu yılki bölümü 28 Ağustos’ta sona eriyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Aspat Heykel Parkı’na Doğru

Bodrum’da sanat etkinlikleri birbirini izliyor. Ortakent’te, Garaguy’da Müskebi düğün sofralarının geleneklerini saklı tutmaya kararlı. Garaguy’da yapılan yerel kahvaltı sonrasında hedef Aspat’a gitmektir.

Akyarlar’a doğru kıvrılarak ilerleyen yolun denizle birleştiği koy, Aspat, şimdi bir Heykel Parkı. Konik dağın eteklerinde çağlayan kaynaktan çıkan tatlı suları denize kavuşturan derenin sol tarafında antik yerleşke ve sağ tarafında Aspat Heykel Parkı yer alıyor.

Türkiye’nin ilk heykel parkı özelliğini taşıyan ve resim sergileme alanlarını da kapsamına alacak programı her geçen yıl özenle geliştiren Aspat, sanat projeleriyle dünya örnekleri arasında gözde bir konuma ulaştırmayı amaçlamakta. Bu planın asal yapısını oluşturan Uluslararası Resim ve Heykel Sempozyumu 2010 yılında da sanat ve sanatseverleri bir kez daha bir araya getiriyor.

84 sanatçı, 84 eser...

Geçmiş ve gelecek arasında bir köprü Aspat. Roma, Karya’nın sanata doygun görkemli tarihinin verileri bu mekânda çağdaş sanatçıların yapıtlarıyla buluşarak 21. yüzyıla göndermeler yapıyor. Geçen 7 yıl, 84 sanatçı 84 eser anlamını taşıyor Aspat’ta.

Türk ressam ve heykeltıraşlarının, farklı ülkelerden gelen sanatçılarla aynı atölyede, aynı tarihi ve doğayı duyumsayarak ürettikleri sanat eserleri oluşturmakta Aspat Heykel Parkı’nı ve resim koleksiyonunu. 8 yılını tamamlayan çalışmalar, bu etkinliğin hedefine yaklaştığını kanıtlamakta.

Kaynak’la başlayan ve Karya’nın tarihini adım adım izleyen çalışmaların 8’incisi 9 - 28 Ağustos 2010 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Bu yıl yapılacak olan çalışmaların, Mausoleus’un kültürel mirasına saygı için düzenlenmesi hedefleniyor Resim ve Heykel Sempozyumu’nun. 2010 yılı Aspat’ta Leochares, Bryaxis, Skopas ve Timotheus’un anısına adanıyor.

Kraliçe Artemis tarafından kocası Karia Kralı Mausoleus için yaptırılan Mausoleus’un başkentidir Bodrum. O dönemdeki adıyla Halikarnassos.

Pythea adlı bir mimarın eseri Mausoleus. Ne yazık ki depremde yıkılmış, 150 yıl önce kabartmaları da İngiltere’ye taşınmış, şimdi British Museum’da. Ancak, tarihçi Plinius’un anlattıklarına göre Mausoleus’un dönemini belgeleyen bir resmi var. Karya krallığından kalma bazı sikkelerin üzerinde de kabartmaları yer alıyor.

Mausoleus, MÖ 353’te ölünce Halikarnassos kentinin ortasında, limanı oluşturan koya bakan bir yamaçta 33x39 metre ölçülerinde dikdörtgen bir kaidenin üstünde yükselir mezar anıtı. Romalı tarihçi Plinius’a göre pteron kare şeklindedir ve çevresinde 36 tane ion stili sütun yer alır. Sütun aralarında heykeller. Pterondaki kabartmalar Amazonlarla Yunanlıların savaşını betimler. Pteron üzerini yirmi basamaklı beyaz paros mermerinden piramit örter. En üstte quadrika/dört atlı araba, bunun üzerinde ise Mausolos ve Artemisia’nın heykelleri sonsuza yol alır.

Vitrivius’un satırlarından okuyoruz:

“Farklı cephelerin süslemeleri ve mükemmelliği birbirini taklit eden farklı sanatçılar tarafından ele alındı. Leochares, Bryaxis, Skopas ve bazılarının düşündükleri gibi Timotheus’un sanatlarının seçkin mükemmelliği o yapıya dünyanın yedi harikası arasında ün kazandırdı.”

Kavramsal düzenlemesiyle Handan Börüteçene; heykelleriyle Radaslav Sultov, Bülent Çınar, Mustafa Akkaya, Erdal Duman; resimleriyle Adnan Turanî, Devrim Erbil, Cemil Eren, Tülin Onat, Adem Genç, Alev Mavitan ve Devabil Kara Bodrum’un kültür ve sanatın merkezi olan kimliğine çağdaş boyutlar katmaktadır.

28 Ağustos saat 19.00’da Aspat’ta, sempozyum kapsamında halka açık olarak gerçekleşen eserlerin tanıtımını da içeren kapanış törenine Bodrumlular ve Bodrum sevdalıları davetlidir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aspat-heykel-parkina-dogru_82172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!