Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Assos Yolu Kararına İptal

Assos'a Yol Olmaz!

Edremitli çevreciler, Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nin zeytin katliamına yol açacak 'Assos yolu'na onay vermemesi üzerine büyük sevinç yaşadı.

Radikalb>Edremitli çevreciler, Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nin zeytin katliamına yol açacak 'Assos yolu'na onay vermemesi üzerine büyük sevinç yaşadı.
Proje çalışması 1990'da başlayıp 1998'de ihale edilen Çanakkale-İzmir karayolu inşaatında Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki 31 kilometrelik bölümünün inşaatı sürerken, zeytin ağaçlarının kesileceği ortaya çıktı. Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) üyeleri ve halk eylemler yaptı. Bu arada Karayolları'nın yol çalışması, Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla durduruldu, ancak daha sonra Çanakkale'de kurulan kurul onayıyla inşaat yeniden başladı.
GÜMÇED üyeleri de Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Ve mahkeme, 'Çanakkale'deki kurul kararının koruma ve kullanma ilkesine uygun olmadığını, doğal ve arkeolojik sit alanlarının tahrip olacağını, zeytin ağaçlarının zarar göreceğini' belirterek, yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Çevreciler kararı, antik Assos yolu üzerinde piknik yaparak kutladı.

'Yeni proje açıklansın'
GÜMÇED Edremit Şubesi Başkanı Mehmet Akif Öznal, piknikte tarihi Assos yolunun altüst edilmesi yerine zaten var olan Assos karayolunun ıslah edilmesini istedi. Öznal, "Çanakkale-İzmir karayolu Ayvacık sahiline indirilerek, 1'inci ve 2'nci derece doğal ve arkeolojik sit alanlarından geçirilmek isteniyordu. 10 yıllık savaşımızda mutlu sona ulaştık. Şimdi beklediğimiz yol inşaatının derhal durdurulması ve bu yola alternatif projenin kamuoyuna açıklanması" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/assosa-yol-olmaz_3613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!