Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Assos’ta ‘Aristo Felsefe Okulu’

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi sınırları içinde yer alan Assos Antik Kenti’ne, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nce (ÇOMÜ) ‘Aristo Felsefe Okulu’

NTV-MSNBCb>Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi sınırları içinde yer alan Assos Antik Kenti’ne, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nce (ÇOMÜ) ‘Aristo Felsefe Okulu’ kurulması için çalışma başlatıldı.

ÇOMÜ Astrofizik Araştırma Merkezi ve Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, Assos Antik Kenti’nin temel bilimlerin yeşerdiği bir bölge olduğunu ifade ederek, burada kurulacak olan Aristo Felsefe Okulu’nda matematik, fizik, arkeoloji konularında dersler verileceğini söyledi.

Projenin Devlet Planlama Teşkilatı’na (DPT) sunulduğunu hatırlatan Demircan, “Üniversite olarak hazırladığımız bu projenin maliyeti yaklaşık 1 trilyon lira. Assos, temel bilimlerin doğduğu antik bir kent. Aristo’nun asırlar önce kurduğu okulu, ÇOMÜ olarak yaşatmak istiyoruz. Bu okul projesi, Türkiye’yi eğitim boyutunda AB’ye taşıyacak önemli bir projedir” dedi.

100 dönümlük bir alanda, yöreye uygun yaşam merkezi ve bir okul kuracaklarını belirten Demircan, “Bu okul, ilk aşamada üniversitemize bağlı olacak, daha sonra bağımsız bir birim haline gelecek. Okulda 30’ar kişilik sınıflarda 150 öğrenciye eğitim verilecek. Öğrenciler burada bilimsel toplantılara katılacaklar. Dersler İngilizce olarak verilecek. Avrupa üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler yaz tatillerini burada geçirecek. Bu öğrenciler, Avrupa’da bulunan üniversitelerin programlarında yer alan belirli branştaki dersleri Assos’ta paralı olarak görecekler” diye konuştu.
Staj kapsamındaki bazı derslerin uygulamalı olarak yapılacağını vurgulayan Prof. Dr. Demircan, projenin kaynağının onaylanmasının ardından, derslerin bir yıl içinde başlayacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/assosta-aristo-felsefe-okulu_18874.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!