Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asya 1 Trilyon Dolara Aydınlanacak!

Asya kıtası elektrik ve altyapı alanında özel sektörden orta vadede yıllık 250 milyar olmak üzere 1 trilyon dolar yatırım bekliyor.

yapi.com.tr / AA
Asya 1 Trilyon Dolara Aydınlanacak!

Asya kıtası elektrik ve altyapı alanında özel sektörden 2020'ye kadar yılda 250 milyar olmak üzere yaklaşık 1  trilyon dolarlık yatırım bekliyor. AA muhabirinin, Asya Kalkınma Bankasının "Asya'nın Altyapı  İhtiyaçlarını Karşılamak" raporundan derlediği bilgilere göre, bölgede altyapı  yetersizliğinden dolayı 400 milyondan fazla insan elektrikten, yaklaşık 300  milyonu ise içme suyundan yoksun yaşıyor.

Asya Pasifik Bölgesi'nde yer alan 45 ülkenin iklim değişikliği ve  yoksullukla mücadelesini kazanabilmesi için, halen bölgede yıllık yaklaşık 63  milyar dolar yatırım yapan özel sektörün, her yıl 250 milyar dolar olmak üzere  orta vadede yaklaşık 1 trilyon dolarlık yatırım yapması gerekiyor.

Asya'daki altyapı yatırımlarının yüzde 90'ı halen ağırlıklı kamu  tarafından gerçekleştirilirken, özel sektör yatırımları daha çok telekomünikasyon  alanında yoğunlaşıyor.

"Altyapı ihtiyacı mevcut arzın ötesinde"

Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takehiko Nakao, Asya Pasifik'teki  altyapı talebinin mevcut arzın çok ötesinde olduğunu kaydetti. Nakao, Asya kıtasındaki ülkelerin kalite standardını belirleyecek,  ekonomik büyümeyi teşvik edecek ve iklim değişikliğiyle mücadele eden küresel  zorluğa cevap verecek yeni ve iyileştirilmiş altyapıya ihtiyaç duyduğunu  aktararak, "Altyapı boşluklarını doldurmak için özel sektör yatırımları hayati  öneme sahip. Banka olarak kamu-özel ortaklıkları ve yatırım dostu politikalarla  kurumsal reformları daha çok teşvik edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Son yıllarda, Asya ve Pasifik bölgesinin altyapısı gelişmesine karşın,  yeterli kapasite ve altyapı bulunmadığı için sürekli yaşanan elektrik kesintileri  ekonomik kalkınmayı da güçleştiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asya-1-trilyon-dolara-aydinlanacak_156737.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!