Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asya Gazına Türk Mührü

Rusya’dan “Mavi akım” Hazar havzalarından hampetrolü ve doğalgazı Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyacak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan projelerind

Türkiyeb>Rusya’dan “Mavi akım” Hazar havzalarından hampetrolü ve doğalgazı Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyacak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan projelerinden sonra enerji alanında mega bir proje daha gündeme alındı.

Avrupa’ya doğalgaz nakli konusunda ileriye dönük imzalamış olduğu uluslararası doğalgaz alım anlaşmaları ile en önemli satıcı konumunda bulunan ve Doğu ile Batı arasında güvenilir bir geçiş köprüsü olarak nitelenen Türkiye’den, Avrupa’ya gaz nakli konusunda yeni bir projenin daha ‘start’ almaya başladığı, Türkiye’den Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya’ya kadar uzanacak olan Orta Avrupa Gaz Ringi Projesi’nin ilk önemli adımı geçtiğimiz günlerde BOTAŞ’ın açtığı ihale ile atıldı.

Yeni proje ‘Gaz Ringi’
Türkiye’nin doğalgaz pazarında halen kamu adına tekel konumunda olan BOTAŞ tarafından verilen ihale ilanında, teklif istenen fizibilite işlerinin, Avusturya’nın Nabucco isimli opera binasında geçtiğimiz yıl 5 ülke tarafından fizibilite çalışmalarına geçilmesi kararlaştırılarak Orta Avrupa Gaz Ringi Projesi ile ilgili fiili çalışmalara başlandığı bildirildi. Böylece bir taraftan Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz iletiminin sağlanması için geliştirilen Güney Avrupa Gaz Ringi Projesi’nin ilk ayağı olan Türkiye-Yunanistan Doğalgaz İletim Hattı’nın yapım çalışmaları sürerken şimdi de Orta Avrupa’ya gaz taşınması için fizibilite çalışmaları yürütülecek. Türkiye’nin gaz şirketi BOTAŞ, Bulgaristan’dan Bulgargaz, Romanya’dan Transgaz, Macaristan’dan MOL ve Avusturya’nın gaz şirketi OMV-ERD’in aldığı ortak karara göre projeyi hayata geçirmek üzere ortak bir şirket kurulacak. Türkiye-Avusturya boru hattı inşaatının yapımını hedefleyen Nabucco Projesi için 5 ülkenin yetkili gaz şirketlerince alınan ortak karara göre, fizibilite çalışmalarını yapacak ana şirket olarak İngiliz John Brown şirketi seçildi. Şirket, projenin makro anlamda fizibilitesini yapacak. Ortak şirket tarafından seçilen John Brown’a yardımcı olunması için, her ülkenin kendi kısmı yerel mühendislik hizmetleri alacak ve buradan elde edilecek bilgiler John Brown’a iletilecek. Tüm ülkelerde eş zamanlı olarak başlayan bu çalışmaların ekim ayına kadar sürmesi, İngiliz John Brown’un da asıl proje fizibilitesini yıl sonuna kadar tamamlaması bekleniyor.

BOTAŞ ilk ihaleyi açtı
BOTAŞ Genel Müdürlüğü yeni yüzyılın bu önemli enerji koridoru projesinde, 27 Mayıs 2004 tarihli Resmi Gazete’de projenin Türkiye bölümünün yerli mühendislik işlerinin temin edilmesine yönelik alınacak mühendislik hizmetleri için ihale ilanı yaptı. Türkiye kısmından geçerek Avrupa’ya ulaşacak boru hattının Türkiye kısmının fizibilite hazırlanması işi ile ilgilenen firmalar ihale ilanına göre, Teknik Şartnamede belirtilen İş kalemlerinden oluşan mühendislik işleri için kısmi teklif veremeyecek. Firmalardan istenilen mühendislik işlerinin tamamı için teklif getirmeleri öngörülecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/asya-gazina-turk-muhru_12921.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!