Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ataköy 34 Yıllığına Satışa Çıkıyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Galleria Alışveriş Merkezi, Crown Plaza, Holiday Inn ve Ataköy Marina'nın da bulunduğu kompleksi, 34 yıllığına sat

Hürriyet
Ataköy 34 Yıllığına Satışa Çıkıyor

b>Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Galleria Alışveriş Merkezi, Crown Plaza, Holiday Inn ve Ataköy Marina'nın da bulunduğu kompleksi, 34 yıllığına satışa çıkartıyor. Mülkiyeti Hazine ve Emlak Bankası'na ait olan ve 'Ataköy Grubu' olarak adlandırılan şirketler 2038 yılında TOKİ'ye devrolacak.

ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 1998 yılında devraldığı, içinde Galleria Alışveriş Merkezi, Crowne Plaza ile Ataköy Marina'nın bulunduğu Ataköy Turizm merkezinde yer alan şirketleri satıyor. 11 Ekim'de ihaleye çıkılan ve son teklif verme süresi 6 Aralık olan şirketlerin yüzde 60'ı ÖİB'ye yüzde 40'ı ise VakıfBank'a ait. ÖİB, üç şirketi birlikte satarken, satın alacaklara Vakıfbank hisselerini de alma zorunluluğu getiriyor. Mülkiyeti Hazine ve Emlak Bankası'na ait olan şirketler 2038 yılında TOKİ'ye devrolacak. ÖİB Başkanı Metin Kilci'nin başkanlığında dün düzenlenen toplantıya ÖİB Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş, Ataköy Turizm Tesisleri Genel Müdürü Nevzat Kütük, Ataköy Otelcilik Genel Müdürü Sezai Şahin ve Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri Genel Müdürü Sedat Altunay da katıldı.

4 MİLYON DOLAR KÁR

Kilci, Ataköy Grubu şirketlerinin değer tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Ataköy Grubu Şirketleri'nin 1998'de ÖİB'ye geçtiğini hatırlattı. Özelleştirmeye hazırlanmasının 6 yılı bulduğunu ve satışa bu yıl çıkabildiğini söyleyen Kilci, Ataköy Grubu'nun içinde Ataköy Turizm, Ataköy Otelcilik ve Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri şirketlerinin yer aldığını söyledi. Kilci, "Üç şirket bu yılın ilk altı ayında 4 milyon dolar net kár elde etti" dedi.

Yüzde 60 hissesi ÖİB'ye ait olan bu üç şirketin her birinde Vakıfbank ortaklığının olduğunu söyleyen Kilci şöyle konuştu: "Üç şirketin yüzde 60'ı ÖİB'nin, yüzde 40'ı ise Vakıfbank'ın. Vakıfbank ile bir protokol imzaladık ve böylece satışta tüm hisselere teklif alınacak. 11 Ekim'de çıkılan ihalenin son teklif verme süresi 6 Aralık."


YOĞUN İLGİ VAR

İhaleye gerek Türkiye'den gerekse yurtdışından yoğun ilgi olduğunu söyleyen Kilci, "Şu an için henüz teklif almadık ama şartname ve tanıtım broşürlerine ilgi büyük. Özellikle yabancılar ilgi gösteriyor. Ama teklif vermeden isimlerini açıklamak istemiyoruz" diye konuştu.

Kilci, kapalı zarf içinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü gerçekleştirilecek ihale için tekliflerin ABD Doları üzerinden alınacağı ve ihale ABD Doları üzerinden sonuçlandırılacağını söyledi. Diğer taraftan ihaleye girmek için 4 milyon ABD doları teminat yatırılması gerekiyor.

Ataköy paketinde neler var

ATAKÖY Turizm Merkezi dahilinde, Ataköy Turizm tarafından işletilen Galleria Alışveriş Merkezi, Ataköy Otelcilik tarafından işletmesi HH Hotels firmasına verilen biri 5 yıldızlı Crowne Plaza, diğeri 4 yıldızlı Holiday Inn oteli ve Ataköy Marina tarafından işletilen bir Marina bulunuyor.

ATAKÖY TURİZM: Bu şirket 158 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu Türkiye'nin ilk modern alışveriş merkezi olan Galleria'nın işletmesini yürütüyor. Toplam 77 bin 906 metrekarelik kapalı alana sahip Galleria'da, büyük katlı bir departmant store alanı, bir süpermarket, bowling ve bilardo salonu, 12 adet sinema, buz pateni pisti, sergi salonu, yiyecek alanı, 300 kişilik tiyatro salonu, 134 mağaza, 37 ofis ve toplam 2000 araç kapasiteli otopark yer alıyor. Ayrıca yine aynı arazi üzerinde bulunan Dünya Göz Hastanesi, benzinci ve bir restaurant'ın mülkiyeti de Ataköy Turizm şirketine ait. Şirket buralardan da kira elde ediyor.

Telekom ve Tekel'e bakılıyor satılanları kimse görmüyor

ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanı Metin Kilci, Türkiye'de özelleştirmenin sadece Tekel, Telekom ve TÜPRAŞ gibi büyük şirketlerle anıldığını belirterek, "Ama özelleştirmede bu üç kurumun ötesinde gelişmeler var. Bunlar gözden kaçıyor" dedi. Bu yılın ilk 10 ayında 1 milyar 200 milyon dolarlık özelliştirme yapıldığını hatırlatan Kilci şöyle konuştu: "2004'ün başında açıklanan özelleştirme programının neredeyse tamamını 10 ayda gerçekleştirdik. Şu anda özelleştirme portföyü küçülmüş durumda. THY'nin halka arzını başlattık. Bu yıl ayrıca gündemde Telekom ve Tekel'de var. 2004 yılı bizim için olumlu bir yıldı. Biz bu yıl sağlanan ivmenin 2005'te artacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl elektrik dağıtım ve diğer önemli özelleştirmeler gerçekleşecek.

Metin Kilci, Türk Telekom’un özelleştirme ihalesine kasım ayı içinde çıkılacağına da söyleyerek, ihale şartnamesini Rekabet Kurulu’nun verdiği görüşe uygun olarak hazırladıklarını kaydetti. Kilci, Türk Telekom’un özelleştirme sürecine başlamadan önce Rekabet Kurulu’nun görüşüne başvurduklarını, Kurul’un özelleştirme sonrasında devri esas olacak bir görüş belirttiğini ifade etti. Kilci, Rekabet Kurulu’nun Türk Telekom’a ilişkin verdiği görüşte, Kablo TV’nin ayrıştırılmasını öngördüğünü belirterek, "Biz ihale hazırlıklarını, Rekabet Kurulu’nun görüşünü dikkate alarak yapıyoruz. Şartnameyi bu çerçevede hazırlıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoy-34-yilligina-satisa-cikiyor_20349.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!