Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ataköylüler Sahilini İstiyor

Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Ataköy Sahili'nde yapılan inşaatlara ve betonlaşmaya dikkat çekmek için protesto yürüyüşü organize etti.

yapi.com.tr
Ataköylüler Sahilini İstiyor

DHA'nın haberine göre, yürüyüşe katılmak isteyen Ataköy sakinleri, saat 12.00'de Geyikli Parkı'nda bir araya geldi. CHP milletvekili Umut Oran ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de Ataköylüler'in yanına giderek onlara destek verdi. Toplanma alanına kimi eşiyle kimi çocuklarıyla kimi de köpeğiyle geldi.

Katılımcılar arasında en çok balık adam kıyafetli eylemci ve başlarına huni takanlar dikkat çekti.

Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Prof Dr. Ayfer Kaynar açıklamada şunları söyledi: "İstanbul'un en eski, modern yerleşim yerlerinden birisi olan Ataköy'den İstanbul'a sesleniyoruz. Bu kıyılar rant için elimizden alınmak istenmektedir. Anayasaya göre kıyılar halkındır. Şu anda anayasa suçu işlenmektedir. Hukuka başvurduk ve davamız kabul edildi. Bilirkişiler buranın kıyı olduğunu kabul etti. Bu koşullar altında denizin içerisine yapılan inşaatlar tüm hızıyla devam etmektedir. Sayın Başbakan'ın bodrum kıyılarında gördükleri karşısında etkilenmesi bizi umutlandırdı. Zeytinburnu'ndaki silüet değişiklikleri onu rahatsız etti, bizi umutlandırdı. '1 metrekare yeşil, bizim için de önemlidir' dedi, bizi umutlandırdı. Şu anda denizin içinde dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş biçimde yaklaşık 800 bin metrekarelik alanda inşaat başlamıştır. Çok geç olmadan farkına varılmasını istiyoruz."

CHP milletvekili Umut Oran da, "Ataköylüler'in kendi sorunlarına sahip çıktıklarını, bunu da demokratik bir şekilde dile getirdiklerini belirterek, "Kıyılar dolduruluyor. Yeşil bir şekilde betonlaştırılıyor. Ataköylü ile deniz arasına beton bir baraj getiriliyor. Ataköylüler de normal olarak buna karşı geliyorlar. İktidarın bu talebi dikkate alması gerekiyor. Aşağı, yukarı 167 gün kaldı. İnşallah İstanbul bu rantiyeci zihniyetten, halkı dikkate ve ciddiye almayan zihniyetten 167 gün sonra kurtulacak. Biz yerelde ve genelde iktidar olduğumuzda yeşil alanları halkımıza vereceğiz" dedi.

Yeşilimi, denizimi, güneşimi karartma

Konuşmalarının ardından eylemciler inşaat alanlarının bulunduğu yere doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde "Ataköy sahilinde katliam var", "Kıyılar halkındır", "Van minut minute TOKİ", "Yeşilimi denizimi güneşimi karartma" yazılı döviz taşıyan eylemciler sloganlar attı. Sahil yolu kenarında yürüyen grup, inşaat alanlarının kapısında protesto amaçlı düdük çaldı ardından da inşaat alanını çevreleyen metalleri yumrukladı. Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sırasında yoldan geçen sürücüler de klakson çalarak eyleme destek verdi. Eylem başlangıç yeri olan Geyikli Parkı'nda sona erdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoyluler-sahilini-istiyor_113007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!