Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Havalimanı Zero Project'te

Tüm dünyadan yaratıcı uygulamaların seçildiği Zero Project'te Türkiye'den yer alan tek proje Atatürk Havalimanı oldu. TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yürütülen 'engelsiz havalimanı' projesi, tüm dünyada seçilen 54 yaratıcı erişilebilirlik uygulaması arasında yer aldı.

yapi.com.tr / AA
Atatürk Havalimanı Zero Project'te

Viyana merkezli Zero Project’in yürüttüğü yarışmada, Türkiye’den seçilen tek uygulama Atatürk Havalimanı oldu. Birleşmiş Milletler (BM) Vienna International Center’da düzenlenen iki günlük konferansta seçilen projeler, akademisyenler, kamu görevlileri, sivil toplum temsilcilerinin de yer aldığı yaklaşık 450 katılımcıya sunuldu. TAV İstanbul İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Şefi Emrah Gürer ve Terminal İşletme Şefi Barış Temur da konferansa katılarak engelsiz havalimanı projesini katılımcılarla paylaştı. Gürer ve Temur, proje yönetimi tarafından verilen sertifikayı da TAV İstanbul adına aldı.

TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, havalimanlarının kültürel ve ekonomik paylaşımı tetikleyen sosyal buluşma alanları olduğunu ve herkes için erişilebilir olmalarının önem taşıdığını belirterek, "Türkiye’nin ve İstanbul’un ana giriş kapısı olan Atatürk Havalimanı, gerçekleştirdiğimiz kapsamlı uygulamaların sonucunda engelli misafirlerimizin her noktada diğer misafirlerimizle eşit koşullarda hizmet alabileceği şekilde geliştirildi. SHGM tarafından başlatılan engelsiz kuruluş sertifikasyonunu sağlayarak yürüttüğümüz projenin, uluslararası alanda örnek gösterilmesinden memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Atatürk Havalimanı’nda neler yapıldı?

Engelsiz Havalimanı projesi kapsamında Atatürk Havalimanı’nda İç Hatlar ve Dış Hatlar Terminalleri ile otoparklarda yaklaşık 2 bin metre hissedilebilir zemin uygulaması yapıldı. 38 adet asansöre Türkçe ve İngilizce kat bilgilerini veren sesli uyarı sistemleri konuldu. 19 adet ankesörlü telefon tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun yüksekliğe indirildi. Beş adet asistan yardım noktası oluşturuldu. Engellilere yönelik hizmetin etkinliğinin artırılması için 200 çalışana toplam 800 saat eğitim verildi. Ayrıca, 250 çalışan temel işaret dili eğitimi aldı. 2013’te havalimanında yolcu trafiği yüzde 14 artarken çalışmaların sonucunda engellilere yönelik sistemi kullananların sayısı yüzde 50 yükseldi.

Essl Foundation, World Future Council ve European Foundation Centre tarafından oluşturulan Zero Project, BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nde yer alan ilkeler doğrultusunda engelli bireylerin daha iyi yaşam koşullarına ulaşması için çalışmalar yürütüyor. Türkiye, sözleşmeye imza atan 158 ülke arasında yer alıyor.

Zero Project tarafından konferansla eş zamanlı olarak yayınlanan 2014 raporunda da Atatürk Havalimanı’nda yürütülen projeye yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-havalimani-zero-projectte_117768.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!