Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk Müzesi 6 Yıldır Açılamıyor

Yunan Kumandan Trikopis’in, kılıcını Atatürk’e teslim ettiği yer olan ( eski Başkumandanlık Karargahı) Uşak Atatürk Müzesi’ndeki çalışmaların tamam

NTV-MSNBC
Atatürk Müzesi 6 Yıldır Açılamıyor

b>Yunan Kumandan Trikopis’in, kılıcını Atatürk’e teslim ettiği yer olan ( eski Başkumandanlık Karargahı) Uşak Atatürk Müzesi’ndeki çalışmaların tamamlanması bürokrasiye takıldı.

Kurtuluş Savaşı’nda Yunan Kumandan Trikopis’in kılıcını Atatürk’e teslim ettiği yer olarak bilinen ve Başkumandanlık Karargahı olarak kullanılan, yaklaşık 6 yıldır da kapalı olan Uşak Atatürk Müzesi’ndeki çalışmaların tamamlanması için Kamu İhale Kurulu’nun kararı bekleniyor.

Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle yaklaşık 6 yıldır kapalı olan Atatürk Müzesi’nde tadilat çalışmalarına 1999 yılında 12 milyar lira bedelle başlandığını söyledi.
Onarım çalışmaları öncesi müzenin içinde bulunduğu koşullara değinen Arıtürk, “Müzemizi 1999’da tadilata aldığımızda harap haldeydi” dedi. Arıtürk duvarları çatlak olan ve çatısı akan müzenin temelinde de çökme meydana geldiğini belirterek, “Elektrik sistemi tamamen iptal olmuştu. Türkiye’nin önemli bir tarihi değeri olan müzeyi orijinaline uygun olarak onardık. 262 milyar lira harcanarak müzede tadilat yapıldı. İzmir Röleve ve Restorasyon Müdürlüğü, müzemizin tadilatı için çok büyük emek harcadı. Bence bu müzemiz birçok arkeoloji müzesinden, tarihi olarak daha değerlidir” diye kaydetti.

Şerif Arıtürk, müzedeki gözetleme kamera sistemi ve sinyalizasyonun tamamlandığını belirterek, 2003’ün Aralık ayında müze için 190 milyar lira ödenek gönderildiğini ifade etti.
Bu ödenek ile son iş olarak teşhir ve tanzim salonlarının yapımına başlanacağını dile getiren Arıtürk, İzmir Röleve Müdürlüğü’nden bu konu için gelen inceleme ekibinin çalışmalarını tamamladığını söyledi.

KAYBEDEN FİRMA İTİRAZ ETTİ
Arıtürk, geçen yıl 25 Ekim’de yapılan ihaleye üç firmanın katıldığını ifade ederek, kaybeden firmalardan birinin ihale şartlarına itiraz ettiğini ve şu anda Kamu İhale Kurumu’nun kararının beklendiğini kaydetti.
25 Ekim’de yapılan ihaleyi Ankaralı Günba İnşaat ve Dekorasyon Şirketi’nin aldığını belirten Arıtürk, “İhaleye itiraz olduğu için şu anda itirazın sonuçlanmasını bekliyoruz. İtiraz kararının ardından çıkan sonuca göre çalışma yapılacak. İhaleyi alan şirket ile sözleşme imzalanmasının ardından 25 gün içerisinde müzedeki çalışmalar tamamlanacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-muzesi-6-yildir-acilamiyor_22682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!