Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği Zarar Etti

Atatürk Orman Çiftliği satış hasılatı yüzde 15,3 oranında artmasına karşın tahsil edilemeyen kiralar nedeniyle 4,3 milyon lira zarar etti.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği Zarar Etti

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin yarısına yakını tahsislerle kullanılırken büyük bölümü de kamu kurumları ve özel kişilere kiralandı. Yaşanan büyük arazi kayıplarının yanı sıra Atatürk mirası olan kurum, tahsil edilemeyen kiralar nedeniyle ürün satışını arttırsa da zarardan kurtulamıyor. AOÇ, 2018’i 4.3 milyon TL zararla kapattı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı 2018 yılı Kamu İşletmeleri Raporu’nu yayımladı. Raporun AOÇ ile ilgili bölümünde kurumun tarla, bağ ve bahçe ziraatı, sığırcılık başta olmak üzere hayvancılık, süt, süt ürünleri, şarap, bal, meyve suyu gibi ürünlerin üretim ve pazarlamasını yaptığı belirtildi. Kurumun 2002 yılında 21 olan ürün çeşidinin 2018 sonunda 85’e ulaştığı, 250 dekar arazide 10 türde 24 çeşit meyve fidanı ürettiği bildirildi.

Hasılat arttı
Ürün çeşidinin artmasına bağlı olarak 2018 yılında kuruluşun satış hasılatının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 15,3 oranındaki artışla 77,4 milyon liraya ulaştığı kaydedildi. Ancak kuruluş gelirlerinin büyük kısmının kira gelirlerinden oluştuğu ifade edilen raporda, “Bu nedenle kuruluşun 2018 yılı faaliyet karı yüzde 25,8 oranında azalarak 4.3 milyon lira olarak gerçekleşmiştir.” denildi.

157 alan kirada
2018 yılına ilişkin son rakamlara göre AOÇ Müdürlüğü’nün, 87 resmi kurum, 69 özel kişi olmak üzere toplam 156 alanı kiralandı. 2018’de 97,8 milyon liralık kira alacağının 33,4 milyon lirası tahsil edilebildi.

Atatürk Orman Çiftliği’nin alacaklarının tamamına yakını Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarından oluşuyor. Tahsil edilemeyen 64,3 milyon TL’nin 64,1 milyon lirası Melih Gökçek’in başkanlığı döneminden kaldı. Bunun yüzde 90’ı olan 57,9 milyon lira da Ankara Şehirlerarası Terminali İşletmesi’nin kullandığı arazinin ödenmeyen kiralarından kaynaklanıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligi-zarar-etti_176055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!