Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk’ün Çiftliği, Millet Bahçesi Yapılacak

Atatürk’ün 1929’da tarımsal üretimi teşvik için satın aldığı “Millet Çiftliği”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile TOKİ’ye “Millet Bahçesi” yapılmak üzere tahsis edildi.

yapi.com.tr
Atatürk’ün Çiftliği, Millet Bahçesi Yapılacak

Atatürk’ün 1929’da tarımsal üretimi teşvik için satın aldığı, 1937’de ise bedelsiz Hazine’ye bağışladığı Millet Çiftliği’nin Millet Bahçesi yapılmak üzere TOKİ’ye tahsis edilmesine, odalar ve meslek örgütleri tepki gösterdi.

Cumhuriyet’ten Faruk Kırtay’ın haberine göre; 1961’den bu yana Tarımsal Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesindeki 113 dekarlık alan, Millet Bahçesi yapılacak.

 

 

Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. M. Emin Ergun, 1989’da söz konusu alanın farklı şekillerde kullanıma açılmak istendiğini belirterek “Bu konu, yargıya taşınmış, arazinin Araştırma Enstitüsü’nde kalmasının kamu yararı olduğuna karar verilmişti. Millet Bahçesi yapma girişimi emsal nitelikte olan bu Danıştay kararını hiçe saymaktır.” dedi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez de, Yalova’da ulusumuza emanet arazilerin, siyasi iktidarın rant amaçlı ‘Millet Bahçesi’ projesi ile yok edilmesine izin vermeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturkun-ciftligi-millet-bahcesi-yapilacak_180288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!