Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk’ün Marmara Köşkü Yıkılıyor mu?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk Orman Çiftliği’nde 1928 yılında Ernest Egli tarafından Atatürk için Modern Çiftlik evi olarak tasarlanan Marmara Köşkü’nün statik açıdan riskli olduğu gerekçesiyle yıkılarak yeniden yapılacağını belirtti.

yapi.com.tr
Atatürk’ün Marmara Köşkü Yıkılıyor mu?

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Marmara Köşkü, Kaçak Saray’a devredildikten sonra böylesi bir süreçle karşılaşacağımızı söylemiştik. Önce devrettiler, sonra tarihi SİT statüsünü kaldırdılar, şimdi de, 'statik açıdan riskli, yıkılıp yeniden yapılsın' diyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Marmara Köşkü 88 yıl ayakta kaldı, Kaçak Saray’a devredilince riskli oldu, güvenmiyoruz” şeklinde konuştu.

“Marmara Köşkü değil, bakış açısı riskli”

Candan, “Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek yapılan bu yapının hukuksuzluğu her yeri kaplıyor. Şimdi Atatürk’ün Marmara Köşkü yıkılarak yenisi yapılacakmış. Hiç inandırıcı bulmuyoruz. Kaçak Saray AOÇ’de hukuksuzluğun simgesi olarak duruyor. Marmara Köşkü Atatürk’ün halkı ile buluştuğu mütevazı çiftlik evidir. Duvarlarına özgürlük, demokrasi ve cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin izleri, Atatürk’ün anıları sinmiştir. Koruma Kurulu'nun 7 Ocak 2016 tarih 2988 sayılı kararını yargıya taşıyoruz. Cumhurbaşkanlığınca riskli yapı olup olmadığı talep edilen ve firma tarafından hazırlanan rapora, ODTÜ inşaat mühendisliğinden bir profesörün tek imza ile bir sayfalık rapor verdiğini biliyoruz. Bir yapıyı yok etmek istiyorsanız, hemen riskli bina ilan edebilirsiniz. O yönetmeliğe göre her şey riskli yapı statüsüne girebilir.Marmara Köşkü değil, bakış açısı riskli” dedi.   

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturkun-marmara-kosku-yikiliyor-mu_142599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!