Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atıl Kalan Konut Projeleri İçin Kredi Açıldı

Kırıkkale Valisi Mustafa Demirer, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca daha önce kredi açılmamış projelerin tamamlamasını sağlamak amacıyla kooperati

Zamanb>Kırıkkale Valisi Mustafa Demirer, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca daha önce kredi açılmamış projelerin tamamlamasını sağlamak amacıyla kooperatif birlikleri, sosyal yardımlaşma kurumları ve belediyelere kredi açılmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğin yayımlandığını açıkladı.

Demirer, kredi alacaklar hakkında şu bilgileri verdi: “Toplu konut yapıcıları aracılığı ile kredi kullanacak kişilerin tebliğin 42 nolu maddesi gereğince krediden yararlanabilmek için kredi talep eden kişinin kendi eşine veya reşit olmayan çocuğuna ait tapuya kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması gerekir. Bundan yararlanmak isteyen ve brüt alanı 150 metrekareyi aşmayan konutları üreten toplu konut yapıcıları, bankalarca tebliğde belirlenen esaslar çerçevesinden puanlandıktan sonra en yüksek puanı alandan başlamak üzere sıralanarak toplu konut idaresine gönderilecek.”

Kredi açılamayacak projeler hakkında da bilgi veren Demirer, yazlık dinlenme veya tatil amaçlı kullanılacak komut projeleri ile uygulama imar planına konut pansiyon turizm ve konaklama alanı olarak onanmış projeler, 1.ve 2. derece deprem bölgelerinde yer alan ve geleneksel yapını teknolojisi ile üretilen projelerden bodrum katlar da dahil olmak üzere toplam kat adeti 8’i gecen projeler olduğunu söyledi. Kredi açılacak inşaat seviyeleri ve kredi miktarı hakkında da bilgi veren Demirer, konut müsteşarlığınca yapılan araştırmaya göre konut açıldığı olduğu tespit edilen iller arasında Kırıkkale’nin de yer aldığını açıklayarak, “İlindeki projelere inşaat seviyesi en az yüzde 65 e gelince kredi kullanılacaktır. İnşaat seviyelerine göre alınacak kredi miktarı ise örnek olarak yüzde 65 seviyesinde inşaatlar için 10,5 milyar lira olarak belirlenmiştir.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atil-kalan-konut-projeleri-icin-kredi-acildi_5033.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!