Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atlı Fayton Sadece ‘Sembolik’ Olacak

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu Üyesi Gülizar Biçer Karaca atlı fayton sayısının “sembolik” bir orana düşürülmesi ve belli bir güzergâhta sadece “turistik tur” amaçlı hizmet vermesi konusunda partiler arası görüş birliğine varıldığını söyledi.

yapi.com.tr
Atlı Fayton Sadece ‘Sembolik’ Olacak

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu, önceki gün Adalar ilçesindeki atlı fayton sorununa ilişkin incelemelerde bulundu. Atların durumunu yerinde gözlemleyen komisyon üyeleri, hem faytoncuları hem vatandaşları dinlerken, yetkililerden bilgi aldı. Komisyon üyesi, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, incelemelerinin ardından değerlendirmede bulundu.

Milliyet'ten Şevket Yaman'ın haberine göre; “Orada bir facia var” ifadesini kullanan Karaca, şunları söyledi: “Çocuk işçiliği, kaçak işçilik, hayvan ve insan sağlığı noktasında ciddi ihlaller var. Bazı çadır ahırlar var ve bunların kaçak olduğu söyleniyor. Bazı seyisler atlarla aynı ahırda kalıyor, orada yatıyor. Onlara neden burada kalıyorsunuz diye sorduğumuzda, ‘Ekonomik olarak başka yerde kalacak durumumuz yok’ diyorlar. Atların bir kısmında ölümcül sonuçları olabilecek hastalığın olduğu konuşuluyor; Ruam hastalığı. Bu hastalığın kan yoluyla insanlara da bulaşabileceği belirtiliyor ve orada ciddi bir de veteriner hekim eksikliği var. Bu insanımız için de risk teşkil ediyor. Ayrıca ahırların bin 200 at kapasiteli olduğu, ancak yaklaşık bin 800 atın var olduğu iddia ediliyor.”

Partiler anlaştı
Karaca, komisyonun çalışmalarına ilişkin olarak ise şu bilgileri verdi: “Bütün tarafları dinledik. Hazırlayacağımız raporda çözüm önerilerimize de yer vereceğiz. Raporu temmuz sonunda yayımlamayı planlıyoruz. Fayton sayısının azaltılması yönünde görüşümüz oluştu. Yani belli bir güzergâhta, ulaşım aracı olarak değil de turistik tur olarak hizmet verebilecek sınırlı sayıda faytonun bulunması şeklinde. Faytonculuğu tamamen kaldırmak adanın nostaljisine uygun olmayabilir. Ayrıca bir ulaşım master planının da sadece Adalar’a özgü olarak hazırlanması, faytonlarla sağlanan ulaşımın yerine geçecek sistemin kurulması gerekiyor.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atli-fayton-sadece-sembolik-olacak_173759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!