Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ATO'dan "Türk Modeli Mortgage" Önerisi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ''Türk modeli mortgage'' önerisinde bulundu.

Milliyet Gazetesinkara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ''Türk modeli mortgage'' önerisinde bulundu.Aygün, Meclis'te görüşülen Mortgage Yasa Tasarısı'na ''iş yeri edindirme kredisi''nin de eklenmesini istedi.

Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, ticari gayri menkullere kredi verilmesi uygulamasının Batılı ülkelerde yaygın olduğunu belirten Aygün, ''Uzun vadeli, düşük faizli iş yeri edindirme kredisi ticaretin, sanayinin ve istihdamın önünü açar'' dedi.

Mevcut sistemde ticari işletmelere yönelik kredilerin pahalı olduğunu hatırlatan Aygün, Türk halkının dört gözle beklediği Mortgage Yasası'nın, ticari işletmelere iş yeri edindirmek açısından da bulunmaz bir fırsat olduğunu bildirdi.

Ekonomiye Yansıması Olumlu Olur
İş yeri edindirme kredisinin devreye girmesinin reel ekonomiye olumlu yansımaları olacağını belirten Aygün, şunları kaydetti:

''Bir şirket, kendi malı olan bir iş yerinde faaliyet gösterirse, kiraya ödeyeceği kaynağı üretime ve dolayısıyla istihdama yöneltebilir. Mortgage Yasası ile böyle bir olanak yaratılırsa, krizde kepenk kapatan işletmelerin hiç değilse bir kısmını yeniden ticari hayata döndürebiliriz. Tehlikeli boyutlara ulaşan işsizliği azaltmış oluruz. Bir ticari işletmenin kendi mülkü olan bir iş yerinde faaliyet göstermesi çok önemli. Şirketlerimizin sermaye açısından zaten yeterli kaynaklara sahip değiller. Kıt kaynaklarını, iş yeri edinmek için değil, üretimde ve ticarette kullanmak zorunda kalıyorlar. Bırakalım şirketlerimiz ellerindeki parayı üretimde, ticarette kullansınlar. Bankalar üretim ve işletme kredisi veriyorlar ancak ticari gayrimenkul kredisi vermiyorlar. Mortgage Yasası'yla bunun yolunu açarsak kısa sürede yeni iş yerleri açılır, ticaret canlanır. Bu da iş ve aş demektir. Tüccarımıza böyle bir olanak tanınırsa, inşaat sektörü de canlanır.''

Eski Krediler Yeniden Yapılandırılmalı
Mortgage öncesi yüksek faizle konut kredisi kullanan vatandaşlara da kolaylık sağlanmasını isteyen Aygün, yüksek faizle konut kredisi çekenlerin önemli bir bölümünün ödeme güçlüğü içine girdiklerini söyledi. Mortgage Yasası çıktıktan sonra, bu yüksek faizlerin bir miktar düşeceğine işaret eden Aygün, yüksek faizle konut kredisi çekenlere de bir kolaylık tanınmasını ve borçların düşen faiz oranlarına göre yeniden yapılandırılmasına gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atodan-turk-modeli-mortgage-onerisi_51852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!