Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avcılar Belediye Başkanı Hançerli: “Kaybedecek Vakit Yok”

Avcılar’da binlerce binanın yenileme beklediğini anlatan Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Paraya pula bakmaksızın seferberlikle hareket etmeli.” dedi.

yapi.com.tr
Avcılar Belediye Başkanı Hançerli: “Kaybedecek Vakit Yok”

İstanbul'un Avcılar İlçesi, 1999 depreminden en çok etkilenen yerlerden biri oldu. İlçede 270 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. 1823 konut ve 326 işyeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü. 5 bin 106 konut ve 872 işyeri de orta hasar gördü.

Avcılar'ın Belediye Başkanı avukat Turan Hançerli, 16 Ocak'ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Komisyonu'nda oturma eylemi yaptı. Eylemin gerekçesi ilçedeki binaların depreme karşı güçlendirilebilmesi için hazırladıkları imar planı notu değişikliğinin 4 aydır çoğunluğun AKP'de olduğu İBB Meclisi'nde gündeme alınmamasıydı.

Sözcü’den Hande Zeyrek’in haberine göre; Elazığ depremi ile Türkiye yeniden deprem önlemlerine kilitlenirken, Hançerli, yüksek riskli ilçede yaşananları anlattı: “Deprem sonrası çalışmaları çokça inceledim. Çünkü biz hep bir şey olduktan sonra ‘Ne yapabiliriz'i konuşuyoruz ve inanılmaz bir çaba sarf ediyoruz. Yani bardak kırıldıktan sonra tamir etmek için tüm ülke birleşiyor. Ama ne kadar tamir ederseniz edin eskisine döndüremiyorsunuz. Deprem sonrası yardımları değil, öncesinde depreme hazırlığı konuşmamız gerek. Bunun temel ayağı ve en önemli meselemiz güvenli güçlü yapıların inşaatı.

Yenilenmeye ihtiyacımız var çünkü deprem gerçeğini dikkate almadan yapılar yapmışız. Hiç farkında değilmişiz gibi hareket etmişiz. Yüzyıllar önce Mimar Sinan biliyor ve bu doğa olayına dikkat ederek yapılarını inşa ediyor. Hala ayaktalar. Bizler bilime aykırı hareket etmişiz, hata yapılmış. Bu hatayı düzeltmemiz lazım. Bunu bugün düzeltmezsek deprem zararını gidermek için binlerce kat daha fazla uğraşacağız. Bugün paraya pula bakmadan, bir seferberlik edasıyla bir hareket geliştirmemiz lazım.”

Yol haritası
Planlı sistemli bir yol haritası çıkardıklarını belirten Başkan Hançerli şöyle devam ediyor: “Bu yol haritasının birinci ayağı imar. Avcılar'ın her metrekaresini inceledik ve şunu gördük. İnsanlar evlerini yenilemek istediklerinde önlerine bir engel çıktı. Binayı yıktığında aynısını yapamıyor. Binada 10 daire var. Yıktığında, 10 ailenin 5 tanesine ev yok. Böyle olunca binanızı yıkmazsınız. 10 ayrı ailenin yuvasını yeniden yapabilmesinin yolunu açmanız lazım. Bu insanlar belediyelere, bankalara, devlete güvenip daire almışlar. Biz bu engeli kaldıralım dedik. İmar planında değişiklik ihtiyacı doğdu ve Avcılar Meclisi'nden oy birliğiyle geçirip İBB'ye sunduk. 5 aydır bekliyoruz. ‘Yapacağız, olacak’ diyorlar ama şuna ikna edemedik, kaybedecek zaman yok.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün: “Siteler deniz kumuyla yapılmış”
İstanbul depreminin en çok etkileyeceği ilçelerden biri olan Büyükçekmece'nin Belediye Başkanı Hasan Akgün de çok katlı yazlıkların durumunu anlattı. Tamamı deniz kumuyla inşa edilen binalardaki demirlerin korozyona uğradığını belirten Dr. Hasan Akgün “Her saniye geç kalınmış zamandır” dedi. Kumburgaz sahilindeki yazlıklar için planların önümüzdeki günlerde İBB'den çıkacağını belirten Akgün şu bilgileri paylaştı: “İstanbul'da olması beklenen depremin iki noktası var. Silivri'nin güneydoğusunda bulunan Marmara çanağı ile Küçükçekmece önünde bulunan çanak üzerinde depremin vuku bulacağını bilim söylüyor. Bugüne kadar kırılmamış fay hatları bu iki noktada. Büyükçekmece-Tekirdağ arasında bulunan 4-5 katlı yazlık siteler fazla etkilenecektir.

Büyükçekmece'nin Kumburgaz, Celaliye, Kamiloba sahilinde 40-50 sene önce yapılmış yüksek katlı siteler de aynı vasıfları taşımaktadır. Denizden alınan kumla yapılmıştır. İzolasyon yeterli olmadığı için demirler tamamıyla korozyona uğramıştır. Dolayısıyla taşıma yükleri büyük ölçüde düşmüştür. Beton ve demir büyük ölçüde vasfını kaybettiği için binayı taşıma özelliğini kaybetmiştir. İncelemeler yaptık. İmar planlarımızı dönüşüm için hazırladık. Büyükşehire sunduk. 2019 mahalli idare seçiminden 2 sene önce yani Kadir Topbaş'ın belediye başkanlığının son günlerinde sunduk. Meclise de geldi. Ama Topbaş'ın görevden alınmasından sonra hazırladığımız planlar Planlama Müdürlüğü'ne iade edildi. Önümüzdeki günlerde belediye meclisine gelecek.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avcilar-belediye-baskani-hancerli-kaybedecek-vakit-yok_177379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!