Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Avrasya Ekonomik Birliği'nin...

Avrasya Birliği'nin 1 Ocak 2015'te Kuruluşunun Tamamlanması Kararlaştırıldı

Avrasya Ekonomik Topluluğu'na (EurAsEc) üye ülkelerin devlet başkanları 1 Ocak 2015'e kadar Avrasya Birliği'nin kurulmasına karar verdi.

yapi.com.tr / AA
Avrasya Birliği'nin 1 Ocak 2015'te Kuruluşunun Tamamlanması Kararlaştırıldı

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden alınan bilgiye göre, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in de katıldığı Moskova'da toplanan EurAsEc zirvesinde 1 Ocak 2015'e kadar Avrasya Birliği'nin kurulması için mutabakata varıldı.

Rusya Devlet Başkanı Dimtry Medvedev'in ev sahipliğinde, Kremlin Sarayında toplanan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Moldova Cumhurbaşkanı Vekili Marian Lupu Avrasya Birliği için çalışmaların 2015'e kadar tamamlanması konusunda görüş birliğine vardı.

Liderler, Avrasya Birliği'nde üye ülkeler arasında mal, para ve iş gücü dolaşımının serbestçe gerçekleşmesi için tüm çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de 1 Ocak 2015'e kadar Avrasya Birliği'nin kurulması için üye ülkeler arasında kapsamlı bir anlaşma yapılacağını ifade etti.

Rusya, Kazakistan ve Belarus Devlet Başkanları 19 Aralık 2010'da Kremlin'de gerçekleştirdikleri toplantıda da aralarında gerçekleştirdikleri Gümrük Birliği Anlaşmasının Tek Ekonomik Bölge biçiminde çalışmasına karar vermişti. Bu toplantıda Avrasya Birliği'nin gerçekleştirilmesi için bir de üst komisyonun kurulması kararlaştırılmış, kurulan komisyonun Avrasya ülkeleri arasında ekonomik entegrasyon için çalışmalar yapması benimsenmişti.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/avrasya-birliginin-1-ocak-2015te-kurulusunun-tamamlanmasi-kararlastirildi_91207.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!