Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa'nın Yardımı 12 ile Yoğunlaşıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı çerçevesinde Türkiye'ye yapılacak 500 milyon avroluk yardımın ağırlıklı olarak yöneleceği illeri açıkladı.

Radikal Gazetesivrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı çerçevesinde Türkiye'ye yapılacak 500 milyon avroluk yardımın ağırlıklı olarak yöneleceği illeri açıkladı. Rehn, bu illeri; Ağrı, Van, Mardin, Erzurum, Şanlıurfa, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Trabzon, Kastamonu, Samsun ve Hatay olarak açıkladı. Rehn, Avrupa Parlamentosu'nun Sosyalist Grup Üyesi Yunanistan kökenli milletvekili Panagiotis Beglitis'in AB Komisyonu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesini yanıtladı.

2009'da 560 milyon avro gelecek
Olli Rehn, Komisyon adına verdiği yanıtta, AB Komisyonu'nun önergede dile getirilen, "Türkiye'nin doğu ve güneydoğu bölgelerindeki sosyoekonomik gelişmeyi desteklemekle ilgili konulara' büyük önem verdiğini açıkladı. Rehn, AB'nin 2007-2013 yılları arasında aday ülkelere katılım öncesi süreçte finansal destek sağlamak üzere hayata geçirdiği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın (The Instrument for Pre-accession Assistance-IPA) gelecek yıllar boyunca Türkiye'ye önemli mali yardım sağlayan önemli bir araç olduğunu belirtti.

Aslan payı nereye?
Türkiye'ye bu yıl verilecek 500 milyon avro yardımın, 2009'da 560 milyon avroya yükseleceğini belirten Olli Rehn yardımlar konusunda şu bilgiyi verdi: "IPA'nın Türkiye'deki temel hedefi ülkenin katılım öncesi stratejisini ve böylelikle katılım hazırlıklarını ve müzakerelerini desteklemek olurken, yardımın giderek büyüyen bir bölümü yıllar boyunca önemli ölçüde, sosyoekonomik ve bölgesel gelişmeye yönelecektir. Bu yardımlardan bir bölümü doğrudan Türkiye'nin doğu ve güneydoğudaki bölgelerine yoğunlaştırılmış olacaktır: IPA'nın Bölgesel Rekabet Eylem Programı ve İnsani Kaynaklar Geliştirme Eylem Programı altındaki programlar, Türkiye'nin ulusal ortalamasının yüzde 75 altında kişi başına gelire sahip bölgelerinde yoğunlaşacaktır. Eurostat'ın en son istatistiklerine göre bu bölgeler; Ağrı, Van, Mardin, Erzurum, Şanlıurfa, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Trabzon, Kastamonu, Samsun ve Hatay'dır."

Olli Rehn, yapılacak mali yardımların istihdam, eğitim ve sosyal katılımı teşvik edeceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupanin-yardimi-12-ile-yogunlasiyor_55949.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!