Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayasofya Çevresi Düzenleniyor

TOKİ ve Trabzon Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi'nde rekreasyon düzenleme çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

yapi.com.tr
Ayasofya Çevresi Düzenleniyor

2013 yılının sonuna kadar tamamlanması hedeflenen ve yüklenici firmanın çalışmalarını sürdürdüğü Ayasofya kentsel dönüşüm rekreasyon düzenlemesinin tamamlanması ile bölgenin yeni bir görünüme kavuşması hedefleniyor.

Ayasofya'nın tarihi kimliğini ortaya çıkarmak amacıyla TOKİ ile yürüttükleri Ayasofya Kentsel Dönüşüm projesinin rekreasyon düzenleme çalışmaları nedeniyle bölge esnafının mağdur olmaması için yüklenici firma yetkililerinden istekte bulunan Trabzon Belediye Başkanı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Çalışmalar süresinde esnafımızın mağdur olmamasını ama diğer yandan da yıl sonu itibariyle rekreasyon düzenlemesinin tamamlanmış olmasını istiyorum. Bunun için hem yüklenici firmaya hem de esnafımız elinden gelen gayreti göstereceğine inanıyorum. Biz de elimizdeki imkanlar ölçüsünde buradaki çalışmalara destek vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Ayasofya'nın çevresini çarpık yapılaşmadan kurtarmak amacıyla 44 binanın kamulaştırılarak yıkıldığı ve hak sahiplerine yaklaşık 40 milyon TL'nin ödendiği kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, "Kentin balkonu diye tabir edilen Ayasofya'da, Trabzon'un yöresel el sanatları ürünlerinin satışı ve tanıtımının yapılacağı alanların da oluşturacak. Tarihin, kültürün ve sanatın kenti olan Trabzon'un, Ayasofya bölgesindeki bu güzel birlikteliğin, şehrimizi ileriye taşıyacak, dünya kenti yapacak adımların en önemlilerinden biri olduğunu ve bunun gerçekleşmesi ile de mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum" görüşlerine yer verdi. tokihaber.com.tr'nin haberine göre Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon'u marka kent haline getireceğine inandıkları projeyi 2013 yılı sonuna kadar tamamlanacağını sözlerine ekledi.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofya-cevresi-duzenleniyor-_110686.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!