Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayasofya'nın Freskleri Namaz Vakti Kapatılacak

Trabzon Müftüsü ''İbadete açılması için çalışmaların devam ettiği Ayasofya'da, freskler, namaz saatlerinde perde ile kapatılacak'' dedi.

yapi.com.tr
Ayasofya'nın Freskleri Namaz Vakti Kapatılacak

Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, müze olarak kullanılan Ayasofya'nın camiye dönüştürülerek ibadete açılması için mülk sahibi statüsündeki Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğünün çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Bu çalışmalar çerçevesinde Ayasofya'da ibadet edilebilecek şekilde düzenlemeler yapılacağını söyleyen Çakı, ibadete açılacak olmasından dolayı Diyanet İşleri Başkanlığının Ayasofya için "imam kadrosu" verdiğini söyledi. Ayasofya'ya henüz imam ataması yapılmadığını belirten Çakı, ''Ayasofya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait bir mekan. Henüz Vakıflar Bölge Müdürlüğünün oradaki çalışması sürüyor. Bu çalışmalar sonrası Ayasofya bize tahsis edilirse biz de din hizmetlerinin yürütülmesi için imam ataması yapacağız'' diye konuştu.İnsan resmi olan mekanda namaz kılmak haramdır denemez'

Veysel Çakı, kamuoyunda 'Ayasofya içindeki fresklerin ibadete engel olup olmayacağı' tartışması üzerine ise ''Ayasofya'da bu konudaki düzenlemeyi Vakıflar Bölge Müdürlüğü yapacak. İbadete açılması için çalışmaların devam ettiği Ayasofya'da, freskler, namaz saatlerinde perde ile kapatılacak'' dedi. Freskleri tam olarak incelemediğini söyleyen Çakı, "Fresklerde ne olduğunu tam olarak incelemedim ama 'insan resmi olan mekanda namaz kılmak haramdır, böyle bir alanda kılınan namaz olmaz, tekrarı gerekir' demek doğru değil. İslamiyet kıble yönünde insan resmini doğru bulmamaktadır ama orada namaz kılmak kesinlikle olmaz denemez" ifadelerini kullandı. Çakı, camilerde namaz kılan kişinin Allah ile irtibatını kopartacak, konsantrasyonunu bozacak etkenleri uygun bulmadıklarını anlatarak, "Camilerimizde namaz kılarken cemaatin dikkati dağılmasın diye özellikle kıble yönüne saat veya süslemeler konulmasını istemiyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER: Trabzon Ayasofya
http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofyanin-freskleri-namaz-vakti-kapatilacak_107335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!