Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Aydın Boysan'ın Kent Kurgusu

Yapı-Endüstri Merkezi, 12 Nisan Salı günü ünlü mimar ve yazar Aydın Boysan’ı ağırladı.

yapi.com.tr/Zehra Tonbul

Etkinlikler

Aydın Boysan'ın Kent Kurgusu
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 13 Nisan 2005
BİTİŞ TARİHİ: 13 Nisan 2005
+ Ajandama Ekle

b>Yapı-Endüstri Merkezi, 12 Nisan Salı günü ünlü mimar ve yazar Aydın Boysan ve Japon Uzay Havacılık Dairesi’nde(JAXA) çalışan Dr. Serkan Anılır' ı ağırladı.
‘Kentlerin Evrimi ve Geleceğin Kentleri’ başlıklı konuşmasına Boysan, geleceğin ne olacağını bilmek için geçmişi bilmek gerektiğinden bahsederek başladı ve esprili bir dille kendi anılarına ve geçmişine değindi. Kendi anılarından yola çıkarak, İstanbul üzerinden tarihsel bir analiz yaptı ve İstanbul’un nüfusunun ilk defa 1950’de bir milyonu aştığını belirtirken, günümüzdeki 20 milyonluk nüfusuna atıfta bulundu.

Boysan’ın bir diğer tespiti ise, İstanbul’daki gecekondu mahalleleri üzerine idi. İstanbul’un ilk gecekondu mahallesinin Zeytinburnu olduğunu söylerken, o dönemin sandık tahtası ve tenekeden oluşmuş gecekondularından günümüzün parlak ruhsatsız binalarına ve hatta gökdelenine geçişi ortaya koydu. “Şehirler toplumların çehresidir” sözüne değinerek, günümüz İstanbul’u ile ilgili umutsuzluğunu ifade etti. İstanbul’dan yola çıkarak, dünya kentleri ve nüfus artışı üzerine gözlemlerini aktardı. İnsanın ömrünün uzamasına rağmen, “şımarık bir hayat” sürüldüğünü ve enerjinin yeryüzünde tükenmek üzere olduğunu belirtti. Konuşmaya, kısa süreliğine dahil olan, Dr. Serkan Anılır ise, gelecekten daha umutlu olduğunu çünkü henüz bilinmeyen yeni enerji kaynaklarının uzayda bulunduğundan bahsetti.Boysan ise özellikle gittikçe azalan petrol rezervlerinden ve buna bağlı olarak ülke ekonomilerini altüst eden petrol fiyatlarından bahsetti. Boysan, aktardığı rakamlarla, açıklanan dünya rezervinin %65’inin 5 Arap ülkesinde olduğunu açıklarken, bu konu ile ilgili son dönemdeki politik gelişmelere ve Irak Savaşı’na değindi. Boysan, diğer bir umutsuzluğunun ise gittikçe artan az eğitilmiş ve standart insan kalabalıkları olduğunu ifade etti. Bu insanları, “hurafelerle aldatılmış, inanç pusularına düşürülmüş demokratik sürüler” olarak yorumladı.

Aydın Boysan, bu umutsuz tablodan sonra “yeniden doğuş” kurgusu ortaya koydu. Boysan’ın yeni kurgusunda planlama çok önem taşıyor. Bu kurguda dünya üzerinde 10 bin şehir olacak ve her şehir 100 milyon nüfusla sınırlandırılacak. Şehirlerin hepsi de tek planlı olacak ve şehirlerin farklılığını insan mozaikleri yaratacak. Boysan’ın kurgusuna göre, köyler olmayacak çünkü üretim bilimsel olacak. Eğitim, kültür yapıları gibi önemli yapılar dışındaki şehir yer altında işleyecek ve “hayat bu derece karmaşık olmayacak, zaman ziyankarlığı kalkacak, hükümetler olmayacak, hırsızlık olmayacak, zihin ticareti olmayacak, bazı yükselmelerin kaynağı ruhsal cüceleşmeler olmayacak, kitleler kişiselleştirilmeden uşaklaştırılmayacak, herkes çalışacak, refah eşit ve yaygın olacak.”

Aydın Boysan, konuşmasını her zamanki esprili üslubuyla, geleceğe yönelik ahlaki bir atıfla bitirdi. Boysan’a göre, “insanlık” ölmeyecek, çünkü 100%’üne zaten sahip değiliz. Bu konuşması için, Aydın Boysan’a teşekkür ediyoruz.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/aydin-boysanin-kent-kurgusu_25436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!