Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aydın Jeotermale Direniyor

Aydın’da jeotermal enerji santralleri için 64 kuyunun daha kurulması için yayınlanan ihale duyurusu sonrası Aydın halkı büyük tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Aydın Jeotermale Direniyor

Tahmini bedelleri 50 bin ile 69 bin 708 lira arasında değişen 39 doğal mineralli su ruhsat sahasının ihalesi 5 Ağustos Pazartesi günü, tahmini bedelleri 50 bin ile 85 milyon 44 bin 456 lira arasında değişen 7 jeotermal kaynak işletme ve 64 jeotermal kaynak arama ruhsatlı sahaların ihaleleri ise 6-8 Ağustos tarihlerinde Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürü odasında yapılacak.

Konunun Resmi Gazete’de de yayımlanmasının ardından Aydın halkı büyük tepki gösterdi. BirGün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre; Aydın’ın birçok ilçesinde jeotermalle ilgili direnişler devam ederken Aydın’daki STK ve dernekler, projenin iptali için dava açtığı ve dava süreci boyunca çevre nöbetlerine başlayacakları öğrenildi.

“Bu toprakları korumak zorundayız”
Tavırların net olduğunu ve jeotermallere izin vermeyeceklerini ifade eden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Bizim bu konudaki düşüncelerimiz ve tavrımız çok net. Bir grup insan diyor ki jeotermal zararlı değil. Bacalardan çıkan dumanın raporunu masaya koyun görelim. Bizi de bilgilendirin. Ölçümleri kime yaptırıyorsunuz? Eş dost ilişkisiyle mi oluyor? Bu kadar zor mu? Gizlemeyin. Hangi özel firma yapıyor. Bütün jeotermal santralleri eski değil, içlerinden mutlaka son teknoloji kullananlar da vardır. Ülkenin enerjiye de ihtiyacı var. Bu topraklarda yaşıyoruz. (...)

“Bu karar Aydın’ın yok olması demek”
Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili ise, “Zaten 35 tane jeotermal var. Açılması beklenenler var. Davası sürenler var. Şimdi de 64 tane kuyu açmak istiyorlar. Bu karar Aydın’ın yok olması demek. Burada olan 35 jeotermal zaten yaşam kalitesini düşürdü. Kanser sayıları arttı bu bölgede. Üretimde azalmalar var. İncirimiz, zeytinimize büyük zarar verildi. Aydın son dönemde en kirli illerinden biri olmaya başladı. Bu Aydın’a yapılan haksızlıktır. İnsanlar nefes alamıyor. Tüm halk bu durumdan rahatsız. Biz bunun için mücadelemizi sürdüreceğiz,” diye konuştu.

“İşgale karşı mücadeleye davet ediyorum”
ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer ise, Aydın’a şirketler tarafından işgal yapıldığı ve bunun için herkesi ortak mücadeleye çağırarak, “Aydın’da 64 yeni jeotermal enerji santrali yapılması için 6-8 Ağustos tarihinde ihale açılacağı açıklandı. Bu ihaleler yapılmış olduğunda Aydın topraklarının yüzde 45’i JES şirketleri tarafından işgal edilmiş olacaktır. Bu Türkiye tarımının gözbebeklerinden olan Aydın Menderes Ovası’nın gözümüzün önünde yok edilmesi demektir. Bir tarım ülkesiyken AKP iktidarı eliyle en temel ürünlerimizin dahi dışarıdan alındığı, gıda kuyruklarının yaşandığı bir ülke konumuna işte bu politikalarla getirildik. Geçtiğimiz süreçte Aydın topraklarının mevcut JES’leriyle kirletildiği, zeytin ve incir ağaçlarının dahi kurduğu bir süreci yaşadık. Halkın sağlığının bozulduğunu, kanser vakalarının arttığını biz değil, bilimsel araştırmalar ortaya koyuyor. (...)

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydin-jeotermale-direniyor_174179.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!