Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Tüketici Enerji Tasarrufunu...

Aydınlatmada % 60'a Varan Enerji Tasarrufu Sağlayan Elektronik Balast

Türk mühendislerin, TÜBİTAK destekli iki yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri teknoloji sayesinde enerjide yüzde 60'a varan tasarruf sağlandığı bildirildi. Logiba ortaklarından Lütfi Can Başaran, ''Türkiye'de ilk kez metal halide ve sodyum buharlı lambalar için uluslararası standartlarda eloktronik balast ürettik'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Aydınlatmada % 60'a Varan Enerji Tasarrufu Sağlayan Elektronik Balast

Türk mühendisleri, TÜBİTAK destekli iki yıl süren AR-GE çalışmaları sonucu, aydınlatma sektöründe yoğun kullanımı olan metal halide ve sodyum buharlı lambalar için dim edilebilir (ışığı enerji tasarrufu yaparak kısılıp açılabilmesi) elektronik balast geliştirdi. İç ve dış mekanlarda kullanılan lambalarda dim edilme özelliği koşullara göre ışığın kısılıp açılabilmesine izin veriyor.
    
Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren ve elektronik ürünler geliştirip üreten Türk teknoloji şirketi Logiba'nın ortaklarından Lütfi Can Başaran, ''Türkiye'de ilk kez metal halide ve sodyum buharlı lambalar için uluslararası standartlarda eloktronik balast ürettik'' dedi. Sektörde 35 yıllık deneyime sahip olduklarını dile getiren Başaran, Enerji Bakanlığı ve TÜBİTAK'ın enerji tasarrufuna dönük Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiren firmaları desteklediğini ifade ederek, ''Enerjide ülke olarak tasarruf etmek zorundayız. Çünkü enerjide dışa bağımlıyız'' diye konuştu.

Dünyada az örneği bulunan ürünle ilgili olarak Logiba'nın en önemli özelliğinin yaratılan patentli Ezdim teknolojisi olduğunu vurgulayan Başaran, şunları kaydetti:
    
''Logiba ürünlerinin önceliği çevre ile dost olması. Yarattığımız teknolojinin rakiplerinden en önemli farkı ise dim edilme metodunun sadece Logiba ürünlerinde bulunan ve auto dim olarak adlandırılan özelliği ile önceden programlanabilmeyi mümkün kılması.''
    
Logiba elektronik balastlarının 1000 Watt'a kadar aydınlatma sistemleri için ideal çözümler sunduğuna dikkati çeken Başaran, ''Yüksek seviyede kontrol ve performans sunan Logiba elektronik balastlar, aynı zamanda kalıcı ışık ve renk stabilitesine imkan tanır. Her çeşit otomasyonla uyumlu çalışır, lamba ömrünü uzatır ve lamba değişim sıklığını önemli ölçüde azaltır'' ifadelerini kullandı.
    
Sokak lambalarından süper marketlere kadar geniş kullanım
    
Geniş kullanım seçeneğiyle Logiba ürünlerinin sokak aydınlatması, süpermarketler, alışveriş merkezleri, perakende mağazaları, açık otoparklar, sera aydınlatması, liman ve tersaneler olmak üzere bir çok alanda kullanılabileceğini anımsatan Başaran, dış mekanlarda dayanıklılığı ile öne çıkan Logiba'nın 24 saat kesintisiz aydınlatma kullanımı gerektiren iç ve dış mekan uygulamalarında da uzun lamba ömrü ile maliyeti düşürmede önemli bir unsur olduğunu belirtti. Firma tarafından piyasaya sürdükleri ürünlerin montajının kolay olduğunu açıklayan Başaran, ihracatla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve ürünlerinin kullanım ömrünün de 50 bin saat olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydinlatmada--60a-varan-enerji-tasarrufu-saglayan-elektronik-balast_90047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!