Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayvalı Barajı Yüzde 80 Oranında Tamamlandı

Kahramanmaraş merkezine içme suyu sağlayacak ve bin 680 hektarlık bir alanda arazi sulaması için planlanan Ayvalı Barajı’nda yapım çalışmalarının h

Zamanb>Kahramanmaraş merkezine içme suyu sağlayacak ve bin 680 hektarlık bir alanda arazi sulaması için planlanan Ayvalı Barajı’nda yapım çalışmalarının hızlı devam ettiği ve inşaatının yüzde 80 civarında tamamlandığı bildirildi.

DSİ 20 Bölge Müdürü İsmail Hakkı Ertekin, Vali İlhan Atış, Belediye Başkan Vekili Mahmut Nedim Tepebaşı ve İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Cici yi baraj bölgesini gezdirerek, Ayvalı barajı hakkında bir brifing verdi.

Ayvalı Barajı’nın yapımı için 2004 yılında ödeneğin 4,5 trilyon liraya çıkarılması için talepte bulunduklarını da açıklayan DSİ 20. Bölge Müdürü İsmail Hakkı Ertekin, barajın bölgeye sağlayacağı yararların sanıldığından büyük olacağını kaydetti. Barajın İsale hattı konusundaki çalışmalara değinen Ertekin, “ 27 km. uzunluğundaki isale hattının 6 km’lik kısmı döşendi. Bu yüzden baraj ve isale hattında toplam fiziki gerçekleşme yüzde 58’i buldu. Ayrıca projenin tamamlayıcı ünitesi olan isale hattının 10. km. de yer alan Arıtma Tesisi ise 32 milyon dolar keşif bedelle 2004 yılı yatırım programına teklif edildi. “ dedi. Erkenez çayı üzerinde şehre 27 km. mesafede kurulmakta olan barajın, yılda kente toplam 52 milyon m3 içme ve kullanma suyu, bin 680 hektarlık bir alanın sulanması ve 500 hektarlık bir alanın taşkınlardan korunması için planlandı. Barajın yapımının 1993 yılından beri devam ettiğini vurgulayan Ertekin; “ Şu ana kadar yapılan çalışmalarda, baraj İnşaatının yüzde 80’i tamamlanmıştır. İşin 2003 yılı fiyatları ile proje bedeli 157,5 trilyon olup, bugüne kadar bunun yaklaşık 92 trilyonu harcanmıştır. Barajın 2003 yılı ödeneği 4 trilyon lira olup temamı harcanmıştır. Barajın tamamının bitirilebilmesi için de 66 trilyona ihtiyaç bulunmaktadır. Temin edilmesi halinde barajın iki yıl içerisinde tamamen bitirilmesi mümkündür.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayvali-baraji-yuzde-80-oraninda-tamamlandi_6856.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!