Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Az Yakıt Tüketen Daire, Fazla Para Ödemekten Kurtulacak

Merkezi sistemle ısınma yapılan binalarda adaletsiz ödemeler son buluyor. Kalorifer sistemlerine bağlanan bir cihazla hangi dairenin ne kadar ısı k

Zamanb>Merkezi sistemle ısınma yapılan binalarda adaletsiz ödemeler son buluyor. Kalorifer sistemlerine bağlanan bir cihazla hangi dairenin ne kadar ısı kullandığı tespit edilip, kullandığı ısı miktarı kadar ödeme yapacağı sistemler de Türkiye’ye gelmeye başladı.

Bu sistemler sayesinde kontrollü ısınma sağlanarak, yüzde 40’lara varan tasarruflar elde ediliyor. Merkezi ısınmanın yapıldığı bina ve işyerlerin de bu sistemlerle ısındıkları kadar ödeme imkanına sahip oluyor. Kombiye alternatif gibi görünen sistemlerin maksimum maliyeti de 400 milyon lira civarında. Avrupa’da binalar yapılırken zorunlu tutulan payölçer, kalorimetre ve termostatik vanaların takılması Türkiye’de de 1977 yılından bu yana kararnamelerle zorunlu hale getirilmiş olmasına rağmen uygulanmıyor.

Enerji tasarruf sistemleri konusunda dünyanın önde gelen firmalarından olan Alman Techem’in Türkiye Distribütörü Huzur Isı yetkilisi Mustafa Bekir Akdoğan, cihazlara son zamanlarda ilginin arttığını söyledi. Sistemin merkezi ısıtma ile yapılan bütün binalarda uygulanabileceğini belirterek, “Doğalgaz, kömür, fuel oil ile ısıtan kalorifer sistemlerinin hepsinde ve yerden ısıtma sistemlerinde kullanılabiliyor.” dedi. Sistemi kullanan dairelerde yüzde 40’a kadar tasarruf sağlandığının tespit edildiğini bildiren Akdoğan, “Merkezi sistemden kaçan insanlar ne kadar yakarsak o kadar ödeyelim diye kombiye, kat kaloriferlerine gitti. Bu sistemler kombiye alternatif. Kombi maliyet açısından daha pahalı. Avrupalı bu sistemleri tercih ediyor.” dedi. İstanbul’da bazı büyük sitelerde projeyi uyguladıklarını belirten Akdoğan, sistemle ilgili “Kalorimetre cihazı kalorifer borularının daireye giriş ve çıkışlarına monte ediliyor. Böylece ne kadar ısı kullanıldığı tespit ediliyor. Payölçer cihazı ise kalorifer peteklerine monte ediliyor. Bu sistemde de ne kadarlık bir ısı kullanıldığı elektronik okuma cihazları ile dairenin içine girmeden aylık ya da yıllık okunabiliyor. Bu cihazlara darbe olmadığı müddetçe bozulma yaşanmıyor. İçindeki piller 6 yıl dayanıyor. 6 yıl sonra pili değiştiriliyor. Bu sistem sayesinde dairelerin kullandığı ısılar tespit edilip, toplam fatura daireler arasında pay ediliyor. Bu iş için yöneticinin 1 saatini ayırması yeterli. Bu sistemin maksimum maliyeti 400 milyon TL’dir. Sistem kendini 1 yılda amorti ediyor.” dedi.

Sistemlerin avantajları

Enerji tasarrufu: Merkezi sistemde dairelerin ısındığı kadar enerji kullanmaları nedeniyle tasarruf sağlıyor. Buradaki tasarruf yüzde 40’ları buluyor. Ayrıca kombi avantajı sağlıyor.

Ödemede adalet: Her daire tükettiği kadar ödeme yaparak, başkasının sorumsuzca kullandığı enerji maliyeti eşit olarak pay edilmiyor, adalet sağlanıyor.

Yönetim kolaylığı: Site ve apartman yöneticileri sıkıcı yönetim zahmetinden kurtuluyor.

Aile bütçesine katkı: Odaların kullanım sıklığına göre yapılan ayarlamalar aile bütçesine olumlu yansıyor.

Milli ekonomiye katkı: Çok pahalı ve az olan enerji kaynaklarından ihtiyaç kadar tüketilerek milli ekonomiye katkı sağlıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/az-yakit-tuketen-daire-fazla-para-odemekten-kurtulacak_3573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!