Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Azerbaycan'ı Olimpiyatlara Türk Mimarlar Taşıyacak

Türk mimarlık ofisi TOCA, Azerbaycan'ı 2020 Olimpiyatları'na hazırlayacak olimpik stadı inşa ediyor. 2015 yılında tamamlanacak yatırım 1 milyar dolara mal olacak.

Sabah Gazetesi
Azerbaycan'ı Olimpiyatlara Türk Mimarlar Taşıyacak

2020'deki Dünya Olimpiyatları'na aday olan Azerbaycan'ı Türk mimarlar olimpiyatlara hazırlıyor. Bakü'nün ilk olimpik stadyumunun yapımını üstlenen TOCA (The Office of Contemporary Architecture) Mimarlık, 64 bin kişilik stadyumun inşaatına başladı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan proje ülkenin petrol şirketi SOCAR tarafından yaptırılıyor. TOCA Mimarlık ofisinden mimar Erdinç Çiftçi, yatırım maliyeti 1 milyar doları bulacak stadyumun 36 ayda tamamlanarak 2015'ten itibaren kullanıma hazır hale geleceğini iletti. Bakü şehrinin simgelerinden biri olmaya aday proje iç içe gelmiş halka görüntüsü ile dikkat çekiyor. Bakü'de Büyük Şor Gölü'ün kıyısında bulunan 50 hektarlık alanda yapılacak proje FIFA standartlarına uygun olarak hayata geçiriliyor. Çiftçi, Azerbaycan'da daha önce farklı projeler de üstlendiklerini söyleyerek olimpik stat projesindeki deneyimlerinden sonra ülkede yapılacak bir diğer büyük spor yatırımı olacak Bakü Ulusal Arenası projesi için de teklif verdiklerini iletti. Bu projenin ardından özellikle spor yapılarında uzmanlaşacaklarını söyleyen Çiftçi, Türki Cumhuriyetlerde diğer spor projelerine de teklif vereceklerini kaydetti.

Tohum fabrikası ile ödül almıştı

32 yaşında Erdinç Çiftçi ve Semih Gürol isimli iki genç mimar tarafından kurulan TOCA Mimarlık geçen yıl Barselona'da yapılan WAF (Dünya Mimarlık Festivali) Festivali'nde Yevlakh'da yaptıkları Tohum Tesisi projesiyle Enerji ve Geri Dönüşüm kategorisinde birinci olmuştu. Çiftçi, spor ve endüstri yapılarında uzmanlaştıklarını söyleyerek İstanbul'da da büyük bir konut projesinin mimarisini üstlendiklerini, bundan sonra konut sektöründe de çalışmaya başlayacaklarını belirtti.

ETİKETLER: firma proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/azerbaycani-olimpiyatlara-turk-mimarlar-tasiyacak_85579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!