Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Azeriler Biraz Kırgın Ama Yatırımcıya Karşı Sorun Yok

20 yıldır Azerbaycan’daki farklı sektörlerde yatırımlar gerçekleştiren DHT Holding, önümüzdeki yıllarda da bu ülkeyle ekonomik ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlıyor. DHT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dağıstan Turanlı, holdingin yüzde 60’ını kapsayan DHT Metal için Bakü’deki demir-çelik fabrikasını modernize ettiklerini, bu yıl 450 bin ton yıllık

BirGün Gazetesi
Azeriler Biraz Kırgın Ama Yatırımcıya Karşı Sorun Yok

20 yıldır Azerbaycan’daki farklı sektörlerde yatırımlar gerçekleştiren DHT Holding, önümüzdeki yıllarda da bu ülkeyle ekonomik ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlıyor. DHT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dağıstan Turanlı, holdingin yüzde 60’ını kapsayan DHT Metal için Bakü’deki demir-çelik fabrikasını modernize ettiklerini, bu yıl 450 bin ton yıllık satış ve 400 milyon dolar ciro hedefledikleri açıkladı.

Turanlı, Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır kapılarının açılması yönünde imzalanan protokol anlaşmalarının ardından Azerbaycan cephesinde var olan siyasi gerginlik konusunda ise “Azerilerde kırgınlık ve sitemkâr bir durum olabilir ama bürokraside ve devlet yetkililerinde Türkiye’den gelecek yatırımcılara karşı bir sorun yok” dedi.

DHT Holding, yaklaşık 20 yıldır Azerbaycan’da yatırım yapıyor. Bu anlamıyla holdingin Türkiye’den giderek Azerbaycan’da yatırım yapan ilk ve en büyük Türkiyeli şirket olduğu belirtiliyor. Holdingin Azerbaycan’da faaliyette olan şirketlerinin tanıtımına yönelik başkent Bakü’de düzenlenen basın gezisinde DHT Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Saadet Yıldız, gazetecilere bir sunum yaptı.

‘Depreme Dayanaklı Çelik Üretilecek’

Yıldız, holding bünyesinde bulunan ve 1996’dan bu yana ülkede faaliyetlerini yürüten DHT Metal Şirketi’nin demir-çelik fabrikasının son modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından haziran ortalarında yeniden açılacağını söyledi. DHT Metal’in bu yenilenmenin ardından yıllık 450 bin ton demir-çelik satışı ve 400 milyon dolar ciroyu hedeflediğini belirten Yıldız, “DHT Metal, Azerbaycan için yapılmış çok büyük ve önemli bir ağır sanayi yatırımıdır. 1996’da, 33 bin m2 üzerine kurulu bir fabrika olarak faaliyete geçmiş ve faaliyetlerinin kapasitesini sürekli olarak artıran bir yatırımdır. Demir-çelik sektörü; karakteristik yan üniteleriyle istihdama yüksek katkısı olan bir sanayi koludur. Kriz ortamında dahi fabrikanın yapımına devam edilmiş ve DHT Metal fabrikasında sadece başlangıç aşamasında 950 kişiye istihdamda bulunmuştur” dedi.

Yıldız, “Demir cevherinden sünger demirinin” üretilmesi hedeflenen Bakü’deki DHT Metal fabrikası bünyesinde, haziranda açılması planlanan yeni tesislerle “depreme dayanaklı anti-sismik demir-çelik” üretiminin yapılacağını da söyledi. Yıldız, yatırımlara ilişkin, “İki ülke arasındaki ekonomiye ve kardeşliğe katkı sağlamaktır istiyoruz” dedi.

Turanlı: Babamın Hayaliydi

Yıldız’ın gazetecilere yaptığı sunumun ardından bir konuşma yapan DHT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dağıstan Turanlı, Azerbaycan’a 20 sene önce neden yatırım yapmaya geldiğini “Kökenlerimiz Azerbaycanlıdır. Rahmetli babamın hayaliydi” sözleriyle açıkladı.

Holding’in gücünün yüzde 60’ın Azerbaycan’da olduğunu belirten Turanlı, gerçek hedeflerinin 800 bin ton demir-çelik üretimi olduğunu, ancak şu anki kapasitelerinin 450 bin ton demir-çelik üretimi olduğunu söyledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/azeriler-biraz-kirgin-ama-yatirimciya-karsi-sorun-yok_78435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!