Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Babacan'dan Dubai'ye El Maktum Seferi

Devlet Bakanı Babacan, İhale Kanunu'na aykırı bulunduğu için tepkilere yol açan İkiz Kuleler için Araplarla yeniden temasta bulundu.

Milliyet Gazetesi/Kadife Şahinb>Devlet Bakanı Babacan, İhale Kanunu'na aykırı bulunduğu için tepkilere yol açan İkiz Kuleler için Araplarla yeniden temasta bulundu. Hükümet, Arap sermayesini Türkiye'ye çekmek için büyük umut bağladığı İstanbul Levent'teki İkiz Kule projesi için Dubai'de bir dizi temasta bulundu.

Ata Yatırım'ın düzenlediği konferansa katılan Devlet Bakanı Ali Babacan, İhale Kanunu'na uyulmadığı için tepkilere yol açan projeyle ilgisini kesen Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Şeyhi Muhammed Bin Raşid El Maktum'un şirketi Dubai Holding'in eski İcra Kurulu Başkanı olan Kabine İşlerinden Sorumlu Bakan Muhammed El Gergawi ile görüştü.
Görüşme basına kapalı olarak yapıldı. Dubai Holding yetkilileri, yaz aylarında hükümet ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle yakın temasa geçerek projeyi ihalesiz hayata geçirme girişiminde bulunmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, bir süre önce ihale için Başbakanlık'a yazı gönderdiklerini açıklamıştı. Projenin rafa kaldırılması yerine ihale düzenlemeye karar veren hükümet, bu girişimini Arap sermayesine de duyurdu.

İlişki ısıtılıyor
Ata Yatırım'ın Dubai'deki konferansına Devlet Bakanı Ali Babacan'ın yanı sıra Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve ve Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar da katıldı.Yazın Türkiye'ye yaptığı ziyaret ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la temaslarıyla uzun süre konuşulan El Maktum, kamuoyunda oluşan tepki üzerine Türkiye'deki gayrimenkul yatırım projelerini askıya almıştı.Dubai'deki konferans sırasında yoğun olarak İkiz Kule projesi ve Şeyh El Maktum konuşuldu. El Maktum'un projeye ilgisinin devam ettiği ve ihaleye Sama Holding ile katılacağı konuşuldu.

Ata'dan Dubai'ye banka
Dubai'de kurulan ilk Türk yatırım bankası Ata Yatırım'ın Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu, bankanın faaliyete geçmesi nedeniyle düzenlenen toplantıda bölgedeki uluslararası sermayenin Türkiye'ye gelmesi için şirket evlilikleri, satın almalar ve danışmanlık yoluyla katkı yapacaklarını söyledi.
İş planlarını bu hedefler üzerinde geliştireceklerini söyleyen Kurdoğlu, Dubai'nin tüm uluslararası fonlar tarafından önemsendiğini belirtti. Kurdoğlu, şunları söyledi:
"Dünyanın önemli banka ve aracı kurumlarının burada ofisleri var. Bölgedeki fonlar çok kaynak ile ilgileniyorsak burada bulmamızın en doğru yol olacağını düşündük."
Ata Yatırım Dubai'nin başında Cem Ataş bulunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/babacandan-dubaiye-el-maktum-seferi_50428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!